Vsetín rozšířil Baťovu naučnou stezku o tři zastavení

VSETÍN - Oblíbená Naučná stezka Tomáše Bati, která vede kolem Vsetína, byla v minulých dnech v místní části Červenka rozšířena o tři nová zastavení, na nichž jsou instalovány herní naučné tabule určené především dětem.

Baťova naučná stezka byla ve spolupráci města Vsetína a Českého svazu ochránců přírody vybudována v roce 2013 v rámci projektu Vsetín – srdce moravskoslovenského pomezí a na jejím financování se výrazně podílela Evropská unie. Je dlouhá přibližně 12 kilometrů a představuje přírodní i historické zajímavosti Vsetína a jeho okolí. Původních dvanáct zastavení instalovaných na trase od areálu vsetínské Zbrojovky přes Červenku, Dolinky, Ranč až na Vsacký Cáb a Cábské jezírko bylo v minulých dnech rozšířeno o další tři naučné tabule v údolí Červenka.

Především děti se na nich mohou seznámit s řadou vyobrazených živočichů a dozvědět se zajímavosti z jejich života. Vybrány byly hlavně druhy, které je možné v této lokalitě i vidět. Jde o lesní zvěř, obojživelníky, hlodavce, ptáky či ryby. Součástí tabulí jsou i úkoly, které děti mohou plnit, jako například přiřazovat stopy k jednotlivým zvířatům, poznávat druhy ryb, ptáků nebo hlodavců. „Nové tabule byly instalovány opět ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody. Z městského rozpočtu jsme na jejich výrobu a osazení uvolnili padesát tisíc korun,“ uvedla referentka pro cestovní ruch vsetínské radnice Iveta Balejová.

Radnice se kromě Baťovy stará také o další naučné stezky ve městě a jeho okolí. Ročně má v rozpočtu na opravy a údržbu jejich zastavení vyčleněno přibližně 60 tisíc korun. Některá zastavení se totiž nepochopitelně stávají terčem útoku vandalů, a to dokonce opakovaně. „Proto jsme se dokonce rozhodli informační tabule v některých lokalitách již neobnovovat. Opravy tabulí například nad Sychrovem a na Dušné byly opravdu zbytečné, vydržely nepoškozené vždy jen pár dnů. Je škoda, že na počínání několika jedinců doplatí mnoho dalších slušných turistů,“ vysvětluje místostarosta Pavel Bartoň.

O informace, které byly na odstraněných tabulích, však turisté nepřijdou. Vše o vsetínských naučných stezkách včetně vyobrazení jednotlivých zastavení nejdou lidé na webu vsetínského informačního centra.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x