Zástupci měst na Valašsku hledají možnosti uplatnění pro absolventy speciální školy

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM, VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Ve složité situaci se ocitli rodiče absolventů speciální Základní školy Tyršovo nábřeží v Rožnově pod Radhoštěm. Pro své děti zejména s těžkým mentálním postiženým obtížně hledají další uplatnění či službu, která by se o ně postarala, sdělil serveru Zlin.cz mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

O tom, jak rodinám pomoci, proto v březnu diskutovali zástupci měst Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Zlínského kraje či poskytovatelů sociálních služeb.

Základní škola Tyršovo nábřeží, kterou zřizuje Zlínský kraj, zajišťuje vzdělání v rámci první až deváté třídy pro žáky s lehkým handicapem a speciální pro žáky s těžkým mentálním, tělesným a smyslovým postižením od 6 do 20 let věku. Právě druhá skupina je nyní ohrožena, neboť tyto děti po absolvování desetiletého vzdělávacího programu školu opouštějí. Jejich rodiče pak musí řešit složitou otázku, jaké zařízení se o mladé dospělé během dne postará tak, aby oni mohli dál chodit do zaměstnání. Loni se jednalo o tři absolventy, letos je jich osm.

Vzhledem k tomu, že jde o problém pro Rožnovsko, ale financemi na provoz nových služeb vládne Zlínský kraj, svolali zástupci obou celků schůzku. „Několik let opakovaně upozorňujeme, že nám zde vyrůstá cílová skupina dětí se středním a těžkým mentálním postižením, pro kterou není na Rožnovsku zřízena navazující službu. V řadě měst kraje tomu tak je. Jedná se o největší problém v sociální oblasti na našem území. Vážím si zájmu Zlínského kraje diskutovat na potřebě nalézt řešení,“ uvedl místostarosta Jan Kučera.

Jedním ze závěrů schůzky je nezbytnost detailněji seznámit rodiče dotčených dětí se stávajícími službami, tak aby je dokázali využít. „Zároveň nezbytně potřebujeme od příštího roku zřídit novou službu denního stacionáře, která v Rožnově chybí a pro některé klienty je jediným možným řešením. Budeme také hledat možnosti jejího financování, aby byla schopna pomoci více klientům. Osud je primárně v rukách kraje a jeho zástupců,“ shrnul závěry schůzky místostarosta Kučera.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x