Město nechá skácet stromy napadené dřevokaznými houbami

KROMĚŘÍŽ - Město Kroměříž nechá pokácet stromy na Erbenově nábřeží, které napadly dřevokazné houby. Serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí města Jan Vondrášek.

Napadené stromy musejí k zemi hlavně kvůli bezpečnosti, mohou totiž ohrožovat kolemjdoucí. V prostoru mezi lávkou a budovou Úřadu práce ČR bude postupně odstraněno 14 stromů. „Jedná se o osm vrb převislých, dvě třešně a o jednu borovici, jasan, javor a katalpu,“ popsal Martin Posolda, který má na starost městskou zeleň. Na podzim bude za tyto stromy navržena náhradní výsadba.

Kontrolu stromů v lokalitě inicioval nečekaný pád javoru loni v létě. „Tento strom se vyvrátil, ačkoliv nevykazoval známky ústupu vitality a byl v koruně olistěný. Příčinou byl výskyt dřevomoru kořenového a václavky na kořenech stromu,“ uvedl Posolda. Dodal, že tyto často hůře identifikovatelné houby signalizují odumřelý kořenový systém a možný pád stromů. Při kontrole bylo v lokalitě nalezeno více podobně napadených dřevin, které tak musejí být odstraněny.

„Prosíme občany, aby po dobu zásahu byli při pohybu na Erbenově nábřeží opatrní. Bohužel nelze jinak, než napadené stromy pokácet. Za odstraněné dřeviny ale na Erbenově nábřeží vysadíme nové stromy,“ uzavřel starosta Jaroslav Němec.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x