52. ročník Vizovického zámeckého kulturního léta se blíží

VIZOVICE - V pořadí 52. ročník Vizovického zámeckého kulturního léta Aloise Háby se rychle blíží. Jak serveru Zlin.cz uvedla mluvčí města Gabriela Netopilová Sluštíková, na programu bude opět řada nevšedních koncertů.

Festival dá opět prostor umělcům známým, mladým začínajícím i těm z regionu. „Co se spojení s regionem týká, tak to letos dodržíme na sto procent. Připravili jsme totiž koncert rodačky z Vizovic Terezy Hromádkové, která teď končí studium zpěvu na brněnské konzervatoři a se svou spolužačkou připravily na červen koncert s názvem In Vox Veritas. Posluchači se mohou těšit na sólový zpěv i dueta, duchovní skladby i operní árie. To vše za doprovodu klavíru. Určitě to bude velmi zajímavý koncert pro obě strany, kdy Terezka se bude moci v tak velkém rozměru prezentovat ve svém rodném městě a pro občany z Vizovic to zase jistě bude o to zajímavější, že jde o Vizovjanku,“ uvedl organizátor Vizovického zámeckého kulturního léta Aloise Háby Vít Sušila.

Dalším mladým začínajícím umělcem je klavírista Pavel Zeman, který letos končí studium na JAMU a bude koncertovat i na mezinárodním festivalu klasické hudby Pražské jaro. „Jeho koncert v rámci této přehlídky patřil mezi první vyprodané. A jeho program ve Vizovicích bude částečně shodný s tím na Pražském jaře,“ upozornil Vít Sušila.

Po dvou letech se do Vizovic vrací úspěšné Bennewitzovo kvarteto, aby s hostem Igorem Františákem předneslo klarinetový kvintet Johannese Bramse. Klarinetista Igor Františák je výraznou hudební osobností z Ostravy, kde nejen vyučuje hudební obory, ale je zakladatelem, ředitelem a duší skvělého mezinárodního Svatováclavského hudebního festivalu.

„Perličkou letošního zámeckého léta bude zámořská účast. Patron festivalu Jan Čižmář, který sám hraje na loutnu a další drnkací nástroje, letos přivádí chilského kytaristu a španělskou zpěvačku. Posluchači se budou moci těšit na hudbu, která jako by oscilovala mezi dvěma světy, a to hned v několika rovinách. Uslyší hudbu ze Španělska vedle hudby ze španělských kolonií v Latinské Americe, hudbu světskou vedle hudby duchovní, renesanční vedle barokní,“ popsal organizátor.

Festival zahájí 31. května České trio, které se do Vizovic vrací po víc než 15 letech. Sugestivní skladbu Eduarda Douši Operace Antropoid a klavírní trio Clary Schumannové, jejíž dvousté výročí narození si letos připomínáme, doplní oblíbené Dumky Antonína Dvořáka.

V zámecké kapli tentokrát nezazní žádný zpěv, ale hoboj – nástroj nejbližší lidskému hlasu – a varhany. Na ně zahraje titulární varhanice v bazilice sv. Jakuba v Praze, kde jsou druhé největší varhany v České republice.

Poprvé za celou historii festivalu organizátoři museli naplánovat koncert na 5. července – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. „Trochu nás zaskočili s Trnkobraním, kdy termín konání festivalu organizátoři posunuli už na polovinu srpna, kdy míváme koncert my. Proto jsme vybrali termín v červenci. Věřím, že koncert flétny s kytarou s názvem V mořském vánku by mohl být důstojnou oslavou tohoto významného státního svátku,“ zhodnotil Vít Sušila.

Všechny koncerty, vyjma toho v zámecké kapli, se konají v reprezentačním sále vizovického zámku. Cena předplatného na celý cyklus činí 750 korun, za vstupenku na jednotlivé koncerty zájemci zaplatí od 150 do 200 korun. Jak uvedla mluvčí města, posluchači si budou moci koncerty vychutnat na pohodlnějších židlích. Radnice se totiž postarala o výměnu starých židlí za nové.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x