Vražedný démon řádí ve středověkém Zlíně v knize Petra Jaroňka

ZLÍN - Na pultech knihkupectví se v dubnu objevila zajímavá kniha Ospalá slovanská díra. Ta vypráví o záhadném mordýři, který svým obětem stíná hlavy a odnáší je neznámo kam. Děj zasadil autor Petr Jaroněk do Zlína ve 13. století. Proč právě tam i další otázky jsme mu položili v našem rozhovoru…

Prozradíte, o čem vaše prvotina je?

Příběh je o vojákovi, který se vrací po mnoha letech do rodné vsi, ale místo klidu a odpočinku ho čekají práce a problémy. V kraji řádí zabiják, ze kterého jsou lidé vyděšení, a on dostane za úkol ho zlikvidovat. To by ještě nemuselo být tak dramatické, ale postupem času rozplétá podivné okolnosti a zjišťuje, že situace má mnohem hlubší kořeny a že tento úkol rozhodně nedostal jen tak náhodou.

Nakolik v ní najdeme odraz reálné zlínské historie a nakolik se jedná o fikci?

Snažil jsem se zachytit prostředí té doby. Jak mohl náš kraj tehdy vypadat a jak zde lidé žili. Ale první písemná zmínka o Zlíně pochází z doby o cca 70 let později, než se odehrává děj knihy. Takže jsem se musel inspirovat i jinými místy. Reálné jsou ale některé postavy jako Vilém z Hustopečí a Petr ze Slopného, existence hradu pod Kudlovem a další detaily. Příběh je ale každopádně hlavně fantasy inspirované zlínskými pověstmi a evropskou, především slovanskou, mytologií. Proto spíš odrazuji čtenáře, kteří by prahli po historické věrnosti.

Co jste všechno o historii Zlína přečetl?

Přímo o historii Zlína moc knih myslím není (když nepočítám ty o Baťovi), ale dobré jsou tituly Sedm století zlínských dějin (Z. Pokluda) a Zlín v proměnách času (J. Kohoutek). Čerpal jsem ale převážně z knih, které nejsou jen o Zlíně.

Z jakých dalších pramenů jste čerpal?

Z vysokoškolských prací, to je dobrý zdroj informací – a samozřejmě i z článků na internetu, ze starých i nových map, zajímavé věci jsem se dozvěděl i od lidí, kteří se zabývají historickým šermem. Hodně mi pomáhalo navštěvovat místa, o kterých jsem chtěl psát, ale to spíš kvůli inspiraci.

Prozradil jste, že jste fanouškem sci-fi seriálu Červený trpaslík, očekávali bychom spíše výlet do budoucnosti než do minulosti… Proč tedy právě 13. století?

Historie je moje záliba od útlého věku. Ale je pravda, že do 13. století jsem se vypravil poprvé a pak jsem toho chvílemi litoval – toho, co bylo třeba dostudovat, bylo moc – a nejspíš se to ne vždy povedlo. Předtím mě vždy zajímal spíš starověk a raný středověk. A co se týče Červeného trpaslíka – ten nezná hranice času…

Jak dlouhá byla cesta od nápadu k vydání Vaší knihy?

To Vám můžu říct skoro přesně. Nápad se začal rodit koncem listopadu 2016. Kniha oficiálně vyšla 16. dubna 2019.

Která máte ve Zlíně oblíbená historická místa?

Vždycky jsem měl rád Malenovický hrad, v podhradí se začátkem léta několik posledních roků konávaly báječné historické slavnosti. Loni sice nebyly, ale doufám, že letos ano. Jinak je pro mě Zlín a okolí hlavně o krásné přírodě spíš než o historických památkách v takovém tom turistickém smyslu.

A na která nová zajímavá místa Vás zavedlo psaní knihy?

Například na Pohančisko u Hvozdné nebo na Sehrad (Engelsberk). Tam jsem byl úplně poprvé.

Je některé z nich opravdu magické?

Každopádně. Všechny. Ale to je spíš o člověku než o místě. Musel jsem si dovolit se zasnít.

Co bude dál? Pracujete na námětu další knihy?

Další kniha už je skoro hotová. Ale zda skončí v šuplíku, nebo spatří světlo světa – to se teprve ukáže.

Naznačíte, kam nás zavede tentokrát?

Ještě ani nemám pořádnou anotaci, tak prozradím jen, že to bude fantasy – opět inspirované mytologií.

O autorovi

Petr Jaroněk (*1988), textař a copywriter na volné noze ze Zlína. Skalní fanoušek seriálu Červený trpaslík, milovník historie, filozofie a tradiční lukostřelby. Psaní se věnuje od útlého věku a taky více než deset let profesního života. Krátce ale prošel i povoláním kuchaře, číšníka nebo knihkupce. V jeho knižní prvotině Ospalá slovanská díra se prolíná reálný historický svět s magickým a mytologickým.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x