Zlínská nemocnice má 26 nových monitorů dechu

ZLÍN – Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně získala od Nadace Křižovatka 26 nových monitorů dechu za 52 tisíc korun. V porodnici jsou díky podpoře nadace vybavené monitorem všechny dětské postýlky, řekl serveru Zlin.cz mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Monitory převzali zástupci nemocnice v týdnu. „Nadace se jako jediná v České republice aktivně věnuje podpoře prevence syndromu náhlého úmrtí kojenců a zvyšování povědomí o možnostech ochrany dětí, které jsou tímto syndromem ohrožené až do jednoho roku věku,“ uvedl Havrlant.

Podle něj přístroje představují pomoc pro maminky i zdravotnický personál. „Zpomalení nebo zástavu dechu může způsobit nejen syndrom náhlého úmrtí kojenců, ale například i nachlazení, vysoké horečky nebo jiný chorobný stav,“ řekla ředitelka Nadace Křižovatka Štěpánka Pokorníková.

Přístroje situaci hlídají. „Pokud zástava dechu dítěte trvá déle než dvacet vteřin nebo sníží-li se dechové frekvence pod deset dechů za minutu, upozorní zvukový a světelný signál přístroje personál nemocnice nebo rodiče. Díky tomu může být dítěti ihned poskytnuta první pomoc. Monitor zároveň zvládne odhalit i mělké dýchání nebo apnoické pauzy,“ popsala Pokorníková.

V posledních letech přichází ve zlínské porodnici každoročně na svět více než 2400 dětí. Podpora nadace a jejích partnerů je podle primáře novorozeneckého oddělení Jozefa Macka velmi vítaná. „Nadace Křižovatka nám pomáhá pravidelně a dlouhodobě, jsme za to opravdu rádi. Monitory dechu najdou v naší porodnici každodenní využití. Díky této podpoře je můžeme nabídnout všem dětem, které se u nás narodí. Maminky to oceňují a cítí se díky monitorům klidnější,“ potvrdil primář Macko.

Nákldy na pořízení nových monitorů dechu dosáhly 52 tisíc korun. Přispělo na ně několik společností. „Nákup monitorů dechu je dobrá a potřebná aktivita, a proto ji podporujeme opakovaně už přibližně deset let,“ uvedla mluvčí otrokovické teplárny Jana Burešová. „Budoucnost je právě v našich dětech a tohle je jedna z aktivit, na kterou přispíváme velmi rádi,“ doplnil Petr Dostál, personálního ředitel společnosti Barum Continental.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x