Unikátní expozice fotografa Soeldnera zahájila sérii festivalových výstav

ZLÍN - Prostory zlínské Alternativy hostí od pondělí 6. května ojedinělou výstavu. Představí se zde přes 80 fotografií českého fotografa, filmového kritika, scénáristy, režiséra a dramaturga Ivana Soeldnera, na kterých zachytil mimo jiné české a světové filmové hvězdy či portréty držitelů Oskarů, informovala server Zlin.cz mluvčí akce Kateřina Martykánová.

Výstava je součástí doprovodného programu 59. ročníku Zlín Film Festivalu, který startuje už 24. května 2019.

Ivan Soeldner začínal jako fotograf Mladého světa, brzy se však vypracoval na píšícího fotografa významných osobností kultury, zejména filmových tvůrců z domova i ze zahraničí. Fotografoval na svých zahraničních cestách po Evropě, na světových mezinárodních filmových festivalech a významných hudebních soutěžích. Byl významným publicistou Pražského jara. Jeho fotografie s vlastními texty vycházely v mnoha časopisech a novinách v Československu. Ivan Soeldner zahynul při tragické nehodě v roce 1970 ve svých jednatřiceti letech.

Více se o tomto talentovaném tvůrci budou moci lidé dozvědět při speciální komentované prohlídce, která proběhne v rámci Galerijní a muzejní noci 17. května 2019 a povede ji profesor Pavel Dias, který s Ivanem Soeldnerem studoval a dlouhá léta se s ním přátelil. „Připravil jsem si přednášku s fotografiemi o něm jako o člověku a o jeho díle. Ivan pocházel z festivalového města Karlových Varů. Jako novinář navštěvoval také filmové festivaly ve Zlíně. Jsem rád, že mi vedení zdejšího festivalu výstavu Ivana Soeldnera umožnilo a děkuji autorově rodině – paní Janě Soeldnerové a synovi Davidovi Soeldnerovi – za zapůjčení autorských fotografií,“ řekl profesor Pavel Dias a dodal, že na výstavě budou k vidění fotografie populárních osobností, českých i světových filmových hvězd, portréty držitelů Oskarů i dokumentární fotografie z jeho cest. Slavnostní vernisáž výstavy se uskuteční 24. května 2019 v 16 hodin a odstartuje tak sérii dalších festivalových výstav, které se budou konat v rámci doprovodného programu 59. ročníku Zlín Film festivalu.

„Výstavy již tradičně obohacují doprovodný program festivalu. V letošním roce mohou lidé navštívit celkem 15 zajímavých výstav,“ upřesnila programová ředitelka festivalu Jarmila Záhorová. Zlínský zámek bude například hostit tematickou výstavu sochařky Zdeny Fibichové – Mezi křehkostí a monumentalitou, na které se představí kurátorský výběr nejen jejích sochařských, ale také kresebných prací. Další expozice na zlínském zámku s názvem Ženy a jiná dobrodružství Bohumila Konečného pak seznámí návštěvníky se 100 originálních děl výjimečného a znovu objeveného malíře a ilustrátora Bohumila Konečného, přezdívaného „Bimba“. Tradiční výstava výtvarně pojatých filmových klapek – 123 originálních děl významných českých umělců – bude k vidění ve Zlatém jablku a poté v Kongresovém centru Zlín. Tvorbě známého zlínského režiséra Josefa Pinkavy bude věnovaná výstava Nejkrásnější léta mého života v Kavárně Továrna. Za filmovými a pohádkovými kostýmy se pak zájemci mohou vypravit do obchodního a zábavního centra Zlaté jablko.

Letošní Zlín Film Festival bude provázet i výstava malíře a grafika Kristiana Kodeta, která bude k vidění v Galerii pod Radnicí. Do Zlína během festivalu doputuje také Jedinečná expozice retrospektivních fotografií Z100, které pocházejí z cesty po stopách Hanzelky a Zikmunda a mapují, jak se změnila EuroAsie za posledních 60 let.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x