Zlín získal prvenství v soutěži Přívětivý úřad

ZLÍN – Prvenství v soutěži Přívětivý úřad získalo město Zlín. Vyhrálo v porovnání s dalšími 146 přihlášenými obcemi ve své kategorii, řekl serveru Zlin.cz mluvčí úřadu Zdeněk Dvořák.

Soutěž čtvrtým rokem pořádá Ministerstvo vnitra ČR. Zlín vyhrál mezi obcemi takzvaného III. typu. „Úřady se musí chovat a konat podle zákonných povinností. Soutěž však hodnotí u měst dobrovolně nad zákonnou povinnost vykonávané nadstandardní aktivity, které zvyšují komfort občanů a přístupnost a otevřenost služeb úřadů,“ vysvětlila podstatu soutěže Helena Eidová, tajemnice zlínského úřadu.

Hodnotilo se šedesát ukazatelů. Ze srovnání například vyplývá, že není v některých městech zavedeno to, co už je ve Zlíně několik let standardem. Příkladem je záznam z jednání zastupitelstva nebo rozklikávací rozpočet. „Mezi naposledy zavedené a oceňované novinky patří rozšíření počtu míst, kde lze platit platební kartou. Cení se také zveřejňování informací formou open dat, komunikace v anglickém jazyce v rámci jednotného kontaktního místa na odboru živnostenského úřadu i nabídka občanům v příměstských lokalitách nechat si zasílat hlášení na své emaily,“ uvedl Dvořák.

Podle Eidové stojí za oceněním dlouhodobé úsilí desítek pracovníkům magistrátu. „Záleží jim na kvalitě jejich práce a dobré komunikaci s občany,“ uvedla tajemnice. Ocenění se dočkal také projekt participativního rozpočtu nazvaný Tvoříme Zlín, který se dostal mezi 20 vybraných aktivit v publikaci příkladů dobré praxe.

V této publikaci se mohou města a obce inspirovat dobrými zkušenostmi z jiných měst. „Ze třinácti krajských měst jich ve svém regionu zvítězilo pouze pět. Kromě Zlína to byla ještě Ostrava s Plzní a také České Budějovice a Liberec. V rámci kraje se na druhém místě za Zlínem umístilo Uherské Hradiště a třetí příčku obsadily Valašské Klobouky,“ poznamenal Dvořák.

Přívětivý úřad je soutěž mapující stav přívětivosti a otevřenosti obecních a městských úřadů vůči občanům a jejich potřebám. Základní hodnotící kategorií je poskytování nadstandardních služeb a běžných služeb v nadstandardní kvalitě. Cílem soutěže je ocenit snahu představitelů obcí a měst a obecních nebo městských úřadů ve zvyšování dostupnosti a kvality služeb úřadu.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x