Valašské Klobouky uctí památku Josefa Valčíka

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Valašské Klobouky poslední květnovou sobotu uctí památku rodáka Josefa Valčíka, který se za druhé světové války podílel na atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Letos uplyne 77. výročí od akce, řekla serveru Zlin.cz mluvčí Valašských Klobouk Lenka Zvonková.

Valčík se narodil ve Valašských Kloboukách. „Vzpomínkové setkání, které uctí památku Josefa Valčíka i jeho rodiny, se uskuteční v jeho rodné Smolině. Zahájí ho v 9:30 mše svatá na návsi,“ informovala Zvonková.

Přijít může veřejnost. „Na oběti nacistické okupace i na samotného příslušníka protinacistického odboje a člena výsadkové skupiny Silver A Josefa Valčíka vzpomeneme při zádušní bohoslužbě. Ve druhé části shromáždění vzdáme čestnému občanovi pocty u jeho památníku,“ uvedla Olšáková.

Při pietním ceremoniálu položí zástupci radnice věnce a kytici k památníku. Potom zazní i projevy hostů. Akt vyvrcholí státní hymnou.

Valčík byl jedním z členů parašutistické skupiny, která stála za přípravou a uskutečněním útoku na Heydricha. Atentát se uskutečnil koncem května roku 1942. Heydrich na jeho následky za pár dní zemřel. Účastníci atentátu za to zaplatili životem v boji proti německé přesile v kostele sv. Cyrila a Metoděje, kde zemřel také Valčík.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x