Pálení klestí, listí a trávy je ve Zlíně zakázáno, hrozí i pokuty

ZLÍN - Pálení klestí, listí a trávy zhoršuje kvalitu vzduchu i vztahy se sousedy, navíc ve Zlíně mohou lidé za pálení nepovoleného odpadu ze zahrad dostat i pokutu. Serveru Zlin.cz to řekl Lukáš Fabián z tiskového oddělení zlínské radnice.

Jarní úklid na zahrádkách a předzahrádkách je v plném proudu. Město Zlín k likvidaci rostlinného odpadu občanům poskytuje hnědé nádoby na bioodpad, velkoobjemové kontejnery a k dispozici je i síť sběrných dvorů. Řešením je také individuální kompostování. Pálení čehokoliv jiného než suchého chemicky neošetřeného dřeva je navíc ve Zlíně zakázáno městskou vyhláškou a tudíž může být i finančně sankcionováno. Přesto se někteří lidé zdráhají využít některou z nabízených možností a kromě zhoršení kvality ovzduší riskují nejen pokutu, ale také spory se sousedy, kterým mohou štiplavým dýmem znemožnit venkovní posezení či kontaminovat venku se sušící prádlo.

„Doposud bylo vydáno přes 7 000 hnědých nádob. Další možností je odevzdání tohoto materiálu ve sběrných dvorech, při mobilních svozech a také odvážení přímo na kompostárnu. Nově jsou také v okrajových místních částech umisťovány velkoobjemové kontejnery na bioodpad, vždy ve třech jarních a třech podzimních termínech v celkem 12 lokalitách,“ uvedla Vladimíra Pavlovová, vedoucí Odboru životního prostředí a zemědělství.

Každá domácnost, která se účastní sběru biologicky rozložitelného odpadu, má navíc nárok na bezplatné získání až 250 kilogramů kompostu z městské kompostárny.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x