Zdravotní ústav bude v Kroměříži měřit hlukovou zátěž z dopravy i kulturních akcí

KROMĚŘÍŽ - Kroměřížská radnice vybrala lokality, ve kterých bude Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě v září měřit hlukovou zátěž z dopravy, v létě bude zjišťovat také intenzitu hluku při kulturních akcích. Server Zlin.cz o tom informoval mluvčí města Jan Vondrášek.

„Město tak získá odpovídající údaje o tom, jak moc a na kterých místech hluk zatěžuje obyvatele Kroměříže,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová.

Hluková zátěž z dopravy se bude měřit ve třech lokalitách. „První je vymezena ulicemi Velehradská, Moravská a Albertova, druhá ulicemi Tovačovského a Spáčilova a měřit se bude také hluková zátěž z dálnice. Zde půjde o krátké noční měření nejlépe v ulici K Moravě,“ popsala Dagmar Velísková, koordinátorka projektu Zdravé město Kroměříž, místní Agenda 21.

Hluk při kulturních akcích se bude měřit na výstavišti Floria. „Půjde o paralelní měření ve dvou bodech u obytné zástavby v rámci letních akcí konaných na výstavišti. Měřit se bude dvakrát, jednou při rockovém koncertě a jednou při běžné veletržní činnosti, abychom mohli porovnat dvě typově odlišné akce,“ doplnila Velísková.

Zdravotní ústav od loňského prosince získává údaje o ovzduší v Kroměříži ze stanice, kterou umístil před budovu Základní školy Kroměříž, 1. máje. Sběr dat potrvá 11 měsíců, budou sloužit jako podklad pro analýzu kvality ovzduší v Kroměříži.

Cílem projektu Analýza kvality ovzduší a měření hluku v Kroměříži je zlepšení životního prostředí a kvality života obyvatel prostřednictvím objektivního hodnocení kvality ovzduší a hluku ve městě. Součástí projektu je proto i hluková studie. Náklady na projekt přesáhnou milion korun, z toho 920 000 korun činí dotace ze Státního fondu životního prostředí. Město projekt bude stát 230 000 korun.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x