Zlínská nemocnice získala speciální postýlky pro nejmenší miminka

ZLÍN - Organizace Nedoklubko, která v České republice podporuje rodiny předčasně narozených a nezralých dětí, věnovala Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně pět unikátních pelíšků určených právě pro péči o ta nejmenší a nejzranitelnější miminka. Serveru Zlin.cz to řekl mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant s tím, že jde o speciální pomůcku, díky níž mohou zdravotníci děťátku zajistit optimální polohování připomínající přirozenou polohu v děloze matky, pelíšek poskytuje pocit bezpečí, významně přispívá ke snížení stresu a zvyšuje celkový komfort dítěte.

Dar v hodnotě přes 25 tisíc korun předali přímo ve zlínském Perinatologickém centru regionální zástupci Nedoklubka společně s výkonnou ředitelkou organizace Lucií Žáčkovou.

Všechna riziková těhotenství jsou v ČR soustředěna do dvanácti perinatologických center, v nichž je k dispozici specializovaná péče včetně intenzivní péče o novorozence. Pro Zlínský kraj je takovým centrem Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně, kde se každoročně narodí okolo 60 až 70 dětí s porodní hmotností do 1,5 kilogramu. „Jednotka intenzivní a intermediární péče novorozeneckého oddělení každoročně pečuje o více než tři sta dětí narozených při rizikových porodech. Jsou to nejen nezralé děti narozené od čtyřiadvacátého týdne těhotenství, ale také děti se ztíženou poporodní adaptací, děti nemocné, s vrozenými vývojovými vadami. České zdravotnictví se v péči o tyto skupiny dětí může výsledky srovnávat s nemocnicemi v nejvyspělejších státech světa,“ popsal Jozef Macko, primář Novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zlínská nemocnice spolupracuje s organizací Nedoklubko už řadu let. „Jsou to lidé, kteří sami mají jako rodiče zkušenost s nezralými nebo předčasně narozenými dětmi a dokáží se do pocitů těchto rodin vcítit. Dobře vědí, čím si rodiče maličkých miminek procházejí. Speciální pelíšky, které jsme dnes dostali, už několik let používáme přímo na porodních sálech. Už tam do nich pokládáme nejmenší novorozence a spolu s pelíšky je pak umisťujeme do inkubátorů. Důležité pak pro nás je, aby se rodiče od první chvíle zapojili do péče o maličké miminko a aby se stali součástí ošetřovatelského týmu. Je třeba zdůraznit, že dnes jsou výsledky péče o nejmenší novorozence opravdu na velmi dobré úrovni a děti s porodní váhou od osmi set gramů vstupují díky naší péči do života téměř ve sto procentech případů ve velmi dobrém stavu a bez vážnější následků a komplikací v dalším životě. To je konečně cílem našeho snažení,“ podotkl Jozef Macko.

Zástupci Nedoklubka přivezli do Zlína vedle čtyř speciálních pelíšků pro jednotlivá miminka a jednoho pelíšku pro dvojčata také další dárky pro rodiče maličkých novorozenců. „Naší hlavní náplní je podpora rodičů po předčasném porodu a dnes už spolupracujeme se všemi dvanácti perinatologickými centry v zemi. Všude máme své koordinátorky, které vozí maminkám do porodnic pletené chobotničky, srdíčka, ponožtičky, ale i časopisy Nejste v tom sami, omalovánky Devatero sil nebo knížky Vítej kulíšku, kde rodiče najdou příběhy se šťastným koncem a spoustu dalších důležitých informací. Vědomí, že existují další rodiny, které mají podobnou zkušenost, jim může pomoci, aby tuto náročnou situaci zvládli a aby v tom nebyli sami,“ doplnila Lucie Žáčková, výkonná ředitelka organizace Nedoklubko.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x