Ve Zlíně se uskuteční Dětský festival řemesel

ZLÍN - Ve Zlíně se uskuteční první ročník netradiční akce nazvané Dětský festival řemesel. Serveru Zlin.cz to oznámil Lukáš Fabián z tiskového oddělení zlínské radnice.

Akce pro rodiny s dětmi se uskuteční ve zlínském zámku od 19. do 20. října, a to od 9.00 do 18.00 hodin. Cílem víkendového programu je představit dětem a mladší generaci nejrůznější manuální profese zábavnou formou, prostřednictvím interaktivních workshopů a dílen, zvýšit tak oblibu jednotlivých oborů a ukázat řemesla jako zajímavou činnost s perspektivou do budoucna. Rukodělné dílny doplní prezentace dalších profesí, které jsou v současnosti mimořádně důležité, například IT oborů. Děti si vyzkouší například práce zednické, drátenictví, základy mechanické konstrukce, šití a vyšívání, vaření, obkládání, práci se dřevem, modelářství, návrhářství oděvů, knihtisk a další řemesla.

„Dnešní děti vyrůstají v digitální době, umí zacházet s mobilem a tabletem, intuitivně ovládají aplikace, ale když vezmou kladivo do ruky, nedokážou ani pořádně zatlouct hřebík. Tvrdí to nejen učitelé a učitelky, ale také rodiče. Děti si svou budoucí kariéru ani nespojují s manuální prací a řemeslnou zručností. Svědčí o tom snižující se množství absolventů odborných učilišť. Je velmi důležité postupně nové generace přesvědčit, že i řemeslo má své kouzlo a je zajímavé. A jsem přesvědčena, že k tomu děti musíme vést už od útlého věku. To je smysl akce, která bude ve Zlíně poprvé a troufám si říct, že tento formát nemá zatím v Česku obdoby,“ řekla Věra Stojarová, organizátorka Dětského festivalu řemesel.

Kutilství hrálo v Československu před rokem 1989 významnou roli. Spousta dnes běžných výrobků byla pro většinu lidí nedostupná a touha po nich vedla k tomu, že si je kutilové amatérsky vyráběli. Zejména v 70. a 80. letech 20. století platilo okřídlené rčení o zlatých českých ručičkách. Toto je však podle organizátorů festivalu dnes téměř minulostí. Doba je jiná a je podle nich nutné začít s popularizací řemeslné práce už u těch nejmenších dětí. A především – představit je poutavou a zábavnou formou.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x