Zlín na podzim vysadí skoro 400 stromů, desítky ničí vandalové

ZLÍN – Skoro 400 stromů vysadí na podzim město Zlín. Kromě sucha je ale ohrožují i zloději a vandalové, kteří letos zničili už skoro 30 vysazených stromů, řekl serveru Zlin.cz mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.

Vandalové ničí stromy zlomením nebo navrtáním, občas strom někdo ukradne. „Je to pro nás nepochopitelné jednání. Každoročně takto přijdeme o řadu nově vysazených i zapěstovaných stromů, které zničí přímo lidé, a my je pak musíme vysadit znovu. Přitom pracovníci odboru zeleně mají už dost práce s tím udržet v období sucha vysazené stromy vůbec při životě,“ uvedl Bedřich Landsfeld, náměstek primátora pro oblast životního prostředí.

Průměrný strom podle mluvčího magistrátu Melzera funguje jako tři i více klimatizačních jednotek. „Neposkytuje jen stín, ale pohlcuje i prach a vypařováním vody ochlazuje okolí,“ poznamenal Melzer.

Právě v období od října do konce listopadu bude Odbor městské zeleně vysazovat téměř čtyři stovky nových stromů. „Kolik z nich však opět nepřežije řádění vandalů, kteří při svém omezeném rozhledu ani netuší, že vlastně škodí sami sobě, je otázkou,“ dodal Melzer.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x