Kaplička u mařatického hřbitova se dočkala zásadní opravy

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Barokní kaplička poblíž mařatického hřbitova se po letech vyloupla do krásy. Její oprava přišla na více než 360 tisíc korun, serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí města Jan Pášma.

Město památku stráženou dvěma monumentálními stromy, kaštanem a lípou, získalo do svého majetku na začátku roku 2018. Přes to, že o ni původní majitelé pečovali, zásadní obnova této kulturní památky z druhé poloviny 18. století byla nad jejich síly.

„Všem odborníkům, kteří využili při obnově tohoto dílka své znalosti a dovednosti, patří obrovský dík,“ vyslovil se starosta města Stanislav Blaha. Kromě odstranění poškozených omítek a jejich nového natažení bylo třeba náročně modelovat profilované římsy. Nově musel být vložen rám do výklenku, protože původní byl zcela dožilý, řešeno bylo také celkové odvlhčení objektu.

V nice kapličky se dochovala poněkud mladší polychromovaná sádrová socha Panny Marie Lurdské, pocházející pravděpodobně z první poloviny 20. století. Přestože nejde o kulturní památku, neoddělitelně ke kapličce patří, a proto se i toto dílo dočkalo obnovy. Restaurátorské práce provedl Tomáš Martinák.

Na obnovu kapličky se podařilo získat dotaci od Zlínského kraje ve výši 98 700 Kč. Celková částka za stavební práce na kapličce byla téměř 364 000 Kč a restaurování sošky vyšlo na 16 100 Kč.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x