V Rožnově pod Radhoštěm bylo analyzováno více než 500 kilogramů komunálního odpadu ze sídlištní a rodinné zástavby, aby se zjistilo, jak kvalitně občané Rožnova třídí a zda v černých popelnicích opravdu končí odpad, který již není možné dál vytřídit. Nemilým překvapením byl ovšem fakt, že v kontejnerech na směsný odpad se objevují komodity, které by měly skončit v popelnicích na tříděný odpad jako papír, sklo, folie, bioodpad, kovy, elektronika, textil nebo plast.
„Náklady na skládkování směsného komunálního odpadu v příštích letech rychle porostou. Už teď na odpady město doplácí okolo 5 milionů ročně. Chceme hledat cesty, jak ušetřit a zamezit tak zdražení poplatků pro občany,“ vysvětlil motivaci města k analýze odpadu místostarosta Jan Kučera.
Přestože se Rožnov v třídění odpadu každoročně umisťuje v soutěžích na oceňovaných příčkách, byla pro město současná analýza nemilým překvapením. Ve vybraném vzorku bylo až 80 % vytříditelného odpadu. Objevily se zde například použité náhradní díly z oprav automobilů, jako olejový filtr, startér a podobně. Dále v popelnici byla spousta použitelného textilu, mnoho plastů, papírů a také elektroniky, což do černých kontejnerů rozhodně nepatří.
„Ukazuje se, že osvěta je nezbytná. Plno obyvatel vzorně třídí i předchází vzniku odpadu, ale vidíme, že je to pořád malá část. Nachystáme osvětové akce, které komodity, do kterých nádob patří i proč je dobré třídit. Má to rozměr společenské odpovědnosti, ale také dopad na peněženku. Když budeme lépe třídit, zamezíme v budoucnu potřebě zvýšit poplatky za odpady,“ popsal místostarosta Jan Kučera.
Jedním z dalších kroků, které má město v plánu, je štítkování popelnic. V příštím týdnu budou na kontejnery na směsný odpad nalepeny kódy, díky kterým bude svozové auto evidovat čas vyvezení popelnic i jejich naplněnost. Město tak může lépe optimalizovat svoz a rozmístění nádob.