Analýza odpadků ukázala, že Rožnované neumí třídit

Foto: Město Rožnov pod Radhoštěm
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – Čím lépe budou Rožnované třídit, tím menší budou mít poplatky za odpad. To je hlavní důvod, proč nechalo město provést analýzu půl tuny komunálního odpadu. První výsledky však ukázaly, že občané mají v oblasti recyklace značné mezery.

V Rožnově pod Radhoštěm bylo analyzováno více než 500 kilogramů komunálního odpadu ze sídlištní a rodinné zástavby, aby se zjistilo, jak kvalitně občané Rožnova třídí a zda v černých popelnicích opravdu končí odpad, který již není možné dál vytřídit. Nemilým překvapením byl ovšem fakt, že v kontejnerech na směsný odpad se objevují komodity, které by měly skončit v popelnicích na tříděný odpad jako papír, sklo, folie, bioodpad, kovy, elektronika, textil nebo plast.

Náklady na skládkování směsného komunálního odpadu v příštích letech rychle porostou. Už teď na odpady město doplácí okolo 5 milionů ročně. Chceme hledat cesty, jak ušetřit a zamezit tak zdražení poplatků pro občany,“ vysvětlil motivaci města k analýze odpadu místostarosta Jan Kučera.

Přestože se Rožnov v třídění odpadu každoročně umisťuje v soutěžích na oceňovaných příčkách, byla pro město současná analýza nemilým překvapením. Ve vybraném vzorku bylo až 80 % vytříditelného odpadu. Objevily se zde například použité náhradní díly z oprav automobilů, jako olejový filtr, startér a podobně. Dále v popelnici byla spousta použitelného textilu, mnoho plastů, papírů a také elektroniky, což do černých kontejnerů rozhodně nepatří.

Ukazuje se, že osvěta je nezbytná. Plno obyvatel vzorně třídí i předchází vzniku odpadu, ale vidíme, že je to pořád malá část. Nachystáme osvětové akce, které komodity, do kterých nádob patří i proč je dobré třídit. Má to rozměr společenské odpovědnosti, ale také dopad na peněženku. Když budeme lépe třídit, zamezíme v budoucnu potřebě zvýšit poplatky za odpady,“ popsal místostarosta Jan Kučera.

Jedním z dalších kroků, které má město v plánu, je štítkování popelnic. V příštím týdnu budou na kontejnery na směsný odpad nalepeny kódy, díky kterým bude svozové auto evidovat čas vyvezení popelnic i jejich naplněnost. Město tak může lépe optimalizovat svoz a rozmístění nádob.

Zobrazit fotogalerii >>

--> --> --> --> -->