Andrej Babiš jednal o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích

Andrej Babiš na návštěvě Zlínského kraje. Foto: Jiří Balát
SLAVIČÍN - Premiér Andrej Babiš navštívil Zlínský kraj. Cílem jednání se starosty obcí v okolí Vrbětic bylo odškodnění a budoucnost vojenského areálu.

Ve středu 14. července navštívil premiér Andrej Babiš okolí armádního areálu ve Vrběticích, kde došlo v roce 2014 ke dvěma výbuchům muničních skladů. Se starosty obcí dotčených touto tragickou událostí projednal možnosti odškodnění. Na vládě jsme rozhodli o odškodnění ve výši 700 milionů korun, z toho 350 milionů dostanou občané a 350 milionů je určeno pro obce a kraj, uvedl premiér Andrej Babiš.

Součástí setkání byly také debaty o další budoucnosti objektu. V areálu totiž ještě stále funguje vojenská výroba, která je pod kontrolou státu. „Starostové si stěžují, že jsou tam ještě zbytky plotu, které nebyly odstraněny a že by je měla armáda odstranit. Potřebujeme na území urychleně zrealizovat hloubkový průzkum, protože se nedá vyloučit, že pod povrchem ještě není nějaká munice,“ dodal premiér.

To by měla udělat státní firma. Podle slov premiéra už by na území neměl být skladován vojenský materiál. Jeho vize je vznik lesoparku, kam by mohly chodit rodiny. Chtěli bychom vytvořit fungující a životaschopné území, které nepředstavuje bezpečnostní problém. To rezonovalo na dnešní debatě nejvíce. Za sebe chci poděkovat všem tvůrcům zákona, který řeší kompenzaci za vrbětickou tragédii – starostům, právním zástupcům obcí, poslancům a vládě, která tomu dala zelenou,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x