Areál Valašského muzea v přírodě se po čtyřiceti letech rozroste

Valašské muzeum v přírodě se rozroste. Foto: Národní muzeum v přírodě
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – V uplynulých dnech začaly intenzivní práce na rozšiřování areálu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Po více než čtyřiceti letech se zde buduje nový areál s názvem Kolibiska.

Valašské muzeum v přírodě spustilo výjimečný projekt, který prozatím nemá v České republice obdoby. Začal se zde totiž budovat nový areál Kolibiska, jenž by měl být ze všech čtyř areálů rozlohou největší. Aktuálně se pracuje na oplocení areálu, které by mělo být dlouhé 1400 metrů. Současně bude změněna turistická trasa vedoucí k Jurkovičově rozhledně, která se ve směru od Tylovic prodlouží o téměř 400 metrů.

S vedením muzea jsme opakovaně diskutovali změny turistické trasy k Jurkovičově rozhledně. Poslední jednání se ale týkalo i nového vstupu v blízkosti Jurkovičovy rozhledny. U rozhledny bude vybudováno i sociální zázemí, které budou moci využívat nejen návštěvníci muzea, ale také návštěvníci rozhledny, což je pro nás příjemná zpráva. Návštěvnost rozhledny roste a o potřebě řešit dopady turismu v této lokalitě diskutujeme již delší dobu,“ doplnila místostarostka Kristýna Kosová.

Areál Kolibiska bude volně navazovat na Valašskou dědinu. Jeho hlavní náplní v časovém vymezení od konce 18. století do poloviny 20. století je představit podoby horského zemědělství, chov ovcí, pastevectví, salašnictví a různé způsoby zpracování dřeva jako zdroje obživy. Do roku 2027 by tak mělo v areálu nad Valašskou dědinou vyrůst 25 nových objektů.

Neméně významným posláním tvorby nového areálu je záchrana zánikem ohrožených objektů tradičního lidového stavitelství dosud stojících na původních místech. Odsud budou převezeny do muzea a ošetřeny, aby mohly být součástí expozice. Dále areál dotvoří vědecké rekonstrukce staveb nedochovaných a rovněž moderní vstupní budova nebo multimediální centrum.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x