Baťova univerzita pomáhá Ukrajině. Zřídila humanitární sbírku a studentům poskytne stipendia

Foto: UTB
ZLÍN – Pomoci Ukrajině zmítané válkou se rozhodla také Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Kromě zřízení humanitární sbírky poskytne ukrajinským studentům stipendia a ubytování. Do Zlína a okolí už přijíždějí první lidé z Ukrajiny, zejména ženy a děti, kteří utíkají před válkou.

Vedení Baťovy univerzity zřídilo na pomoc Ukrajině humanitární sbírku. „Potřeba jsou zejména hygienické potřeby jako dezinfekce, zubní pasty a kartáčky, mýdla, dětské pleny a také léky. Budeme rádi také za powerbanky, čelovky, spacáky, deky, karimatky, dětské lahve, výživy a zdravotnický materiál jako škrtidla, obvazy a náplasti,“ uvedla za organizátory sbírky Vendula Gregorovičová z Fakulty multimediálních komunikací.

Potřebné věci mohou lidé nosit do zlínské galerie G18, která sídlí v přízemí Fakulty humanitních studií na Štefánikově ulici ve Zlíně, a to denně od 10 do 21 hodin. Vybrané věci následně převezme organizace Člověk v tísni, která zajistí jejich dodání na Ukrajinu.

Ukrajinští studenti, kteří studují na zlínské univerzitě, budou rovněž pomáhat s tlumočením. Univerzitu s prosbou o překlady požádalo zlínské Centrum pro podporu integrace cizinců.

Lidé z této organizace se nám ozvali hned v neděli, jestli bychom pro ně a pro místní farnost nesehnali mezi našimi studenty dobrovolníky pro tlumočení a překlady pro přijíždějící uprchlíky z Ukrajiny s tím, že mají na cestě první velkou skupinu 60 – 80 osob. Ihned se nám nadšeně přihlásilo osm ukrajinských studentů, kteří umí i česky nebo anglicky a hlásí se nám další,“ popsal František Brázdilík z Welcome centra mezinárodního oddělení zlínské univerzity. „Již v neděli překládali pro prvních šest rodin. Další ukrajinští studenti začali už o víkendu pomáhat s balením a odesláním materiální pomoci na Ukrajinu. Je vidět, že chtějí pomoci a být co nejvíce užiteční,“ dodává František Brázdilík.

Pomáhám tady ze všech sil proto, abych pomohl mé rodině na Ukrajině. Ženy a děti, kterým tady pomůžeme, mají doma muže, kteří tam bojují za budoucnost mé vlastní rodiny. A když budou vědět, že je tu o jejich rodiny postaráno, budou bojovat dobře a moje rodina tam snad přežije,“ říká s napětím v hlase ukrajinský student Ilja, který na zlínské univerzitě studuje.

Ukrajinští posluchači studující na zlínské univerzitě mohou rovněž požádat o mimořádné stipendium. „Poskytneme jednorázové mimořádné stipendium. S našimi ukrajinskými studenty jsme v intenzivním kontaktu, kromě stipendií nabízíme i psychologickou pomoc formou naší psychologické poradny, snažíme se jim jejich tíživou životní situaci co nejvíce ulehčit,“ uvádí rektor zlínské univerzity Vladimír Sedlařík.

Vedení univerzity nyní hledá také možnosti ubytování na vysokoškolských kolejích v případě potřeby.

Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně studuje necelá padesátka ukrajinských studentů. Již minulý týden vedení univerzity vyvěsilo na podporu Ukrajiny ukrajinskou vlajku a jednoznačně odsoudilo napadení suverénního státu.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x