Beachvolejbalistka a olympionička Marie-Sára Štochlová: Slovácké léto je perla mezi turnaji

Marie Sára Štochlová. Foto: Kateřina Nosková
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Na beachvolejbalové kurty v Uherském Hradišti se v rámci Slováckého léta postavila několikrát, v roce 2021 si spolu s parťačkou Martinou Williams odvezly vítězný pohár Super Cupu. Letos na turnaje konané na Slováckém létě zavítala Marie-Sára Štochlová znovu, i když jen v roli divačky. Důvod je prostý – olympijské hry v Paříži. „Hned odsud odjíždím do Vídně trénovat na olympiádu,“ prozradila sympatická beachvolejbalistka.

Marie-Sáro, vy už jste několikrát na Slováckém létě hrála, jednou jste dokonce vyhrála. Jak zdejší turnaje hodnotíte?

Celá akce Slovácké léto je skvělá! A zdejší turnaje jsou legendární. Všichni hráči se na ně za celý rok těší snad nejvíc. Je to jeden z vrcholů sezóny, protože jsou tady ženské i mužské kategorie, což není běžné na všech turnajích, a atmosférou jsou unikátní. Je to perla mezi turnaji, jak pro starší hráče, tak pro ty mladé. I proto jsem dnes tady, i když nehraju, abych si tu atmosféru užila.

Jak častý je centrkurt na náměstí, který bývá každoročně právě na Slováckém létě?

Nevím přesně, jak obvyklé to je, ale je to super, je moc fajn tam hrát a mám to hrozně ráda. A na hradišťský centrkurt na náměstí mám krásné vzpomínky, protože naposledy, když jsem tady hrála s Marťou Williams, tak jsme právě na něm vyhrály. A v poslední době už se snaží i další organizátoři lákat diváky na centrkurty na podobně atraktivních místech, například jsme měly mistrovství republiky v Jihlavě, kde byl taky centrkurt na náměstí. Je to krok dobrým směrem a určitě inspirace Slováckým létem.

Letos jste byla v Hradišti v roli divačky. Je důvodem to, že už napínáte síly k blížící se olympiádě v Paříži?

Ano. Hned po konci turnaje odsud jedu s Barčou Hermannovou a trenérem Sebastianem Menegozzou na první tréninkový kemp mimo Českou republiku do Vídně, doteď jsme trénovaly v Praze. A ještě před olympiádou máme soustředění na Tenerife.

Jaké pocity zažíváte před svou první olympiádou? Je to vrchol kariéry?

Přiznám se, že zatím to pořád ještě vstřebávám. Protože jak ten náš postup nebyl jasný – nejprve jsme prohrály rozhodující finále a pak za pět dní přišla zpráva, že na olympiádu jedeme – tak to byl zvláštní mix emocí. A teď máme na poslední chvíli spoustu povinností. Protože jsme s tím nepočítaly, nestihly jsme například limit, do kterého se mají odevzdávat plavky na schválení, takže jsme najednou neměly v čem hrát (smích). A samozřejmě k tomu patří spousta formulářů a podobných náležitostí. Myslím, že mi to dojde, až když do Paříže přijedeme. Čekám, že až tam mě zachvátí olympijská nálada.

Beachvolejbalové kurty vyrostly přímo pod Eiffelovou věží. To bude asi jedinečný zážitek…

To bude hezké! Jsem na to hrozně zvědavá. Navíc máme ve skupině jako poslední soupeřky domácí Francouzky. Barča Hermannová to tak chtěla, protože vzpomíná na podobnou situaci z olympiády v Riu, když v Brazílii hrály proti Brazilkám, prý to byla neuvěřitelná atmosféra. Chtěla to znovu, tak to má (smích). A i já se na to těším. Myslím si, že ten centrkurt bude krásný, a jsem na to všechno moc zvědavá, na celou olympijskou atmosféru. Znám to z vyprávění od trenéra nebo Barči, ale je úplně něco jiného, když to člověk zažije na vlastní kůži.

Dáváte si do Paříže nějaké cíle?

Byla bych ráda, kdybychom postoupily ze skupiny, to je první krok. A když ho splníme, budeme nasazovat další cíle. Ale aspoň za postup ze skupiny bych byla moc moc ráda.

Zobrazit fotogalerii >>

--> --> --> --> -->