Boj s energetickou krizí v Baťově institutu. K výrobě elektřiny využijí sluneční paprsky

Foto: Zlínský kraj
ZLÍN – Nepříznivé situaci na trhu s energiemi se ve 14/15 Baťově institutu rozhodli postavit čelem. Na střechu krajského kulturně vzdělávacího institutu nechali nainstalovat fotovoltaické systémy, které mají napomoci ke snížení energetické náročnosti provozu a ke zvýšení využití obnovitelných zdrojů energie.

Stavba fotovoltaické elektrárny na střechy 14. a 15. budovy bude sloužit pro přímou výrobu elektrické energie ze sluneční energie. Tato bude okamžitě spotřebována v místě výroby, případné přebytky vyrobené elektrické energie budou dodávány do distribuční sítě zlínské teplárny.

Díky nové fotovoltalické elektrárně si bude krajské kulturně vzdělávací centrum v této současné finančně nepříznivé situaci na trhu s energiemi vyrábět vlastní elektrickou energii. Energetická náročnost těchto budov je vzhledem k zajištění stabilní teploty stálých expozic, depozitářů a archivů vysoká,“ uvedla ředitelka 14/15 Baťova institutu Petra Kubíková.

Kombinace obnovitelných zdrojů s již zaběhnutými technologiemi se zdá být při hledání provozních úspor správnou cestou. „Využití solární energie získalo v současnosti v dotačních titulech EU velký prostor. Jsem ráda, že ho tak pružně využily i organizace Zlínského kraje v rezortu kultury,“ uvedla radní pro oblast kultury a školství Zuzana Fišerová.

Projekt instalace fotovoltaických systémů, který spolufinancuje Zlínský kraj a Evropská unie za více než 7 milionů korun, začal v pátek 7. ledna a dokončen by měl být koncem června 2022. Kromě 14/15 Baťova institutu již využívá fotovoltaickou energii také otrokovický depozitář Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x