Bývalá židovská synagoga v Uherském Hradišti se dočká opravy. Fasáda dostane jinou barvu

Foto: knihovnabbb.cz
UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Město Uherské Hradiště nechá opravit další ze svých historických skvostů. Rekonstrukce za více než 5 milionů korun se dočká bývalá židovská synagoga, ve které sídlí Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana. Práce vypuknou v druhé polovině dubna a potrvají do konce října.

Základem obnovy bude oprava fasády včetně její barevnosti, která se na základě restaurátorského průzkumu v roce 2000 změní. Nová fasáda by měla být v šedomodré barvě s bílými ozdobnými prvky. K akci bude patřit také předláždění části chodníku na severní straně objektu.

„Každý rok hledáme vhodné objekty, na které jsme schopni čerpat dotace z Programu regenerace městských památkových zón a rezervací od ministerstva kultury a právě opravu fasády knihovny jsme vloni vybrali jako ideální projekt pro získání podpory z tohoto programu. Je to právě 20 let od poslední rekonstrukce a budova již novou fasádu potřebuje jako sůl,“ potvrdil starosta města Uherské Hradiště Stanislav Blaha.

Bývalá židovská synagoga byla postavena v roce 1875. Původně měla hladké průčelí s trojúhelníkovými štíty lemovanými dekorativní římsou a sedlovou střechu. V roce 1904 byla přestavěna a opatřena novorománským průčelím a doplněna kopulí.

V červnu 1941 byla přepadena a zdemolována oddíly SA a místními členy kolaborantské organizace Vlajka, po druhém útoku dne 12. srpna 1941, kdy byla zapálena, z ní zůstala jen ruina, kterou město po válce opravilo pro kulturní účely. 7. března 1966 byla budova poničena požárem, znovu rekonstruována, opět byla poškozena v létě 1997 povodní, v následujícím roce pak prošla celkovou rekonstrukcí. V roce 2002 dostala novou fasádu a v roce 2004 pak byla obnovena i původní kopule.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x