Smyslem ocenění není pouze popularizace výzkumu a inovací mezi mladou generací, ale také vzdát čest významným osobnostem, které se zasloužily o základy a rozvoj populárně vědeckého filmu v naší zemi. Ten má úzkou vazbu právě na zlínskou tvorbu, jež byla zaměřena mimo jiné na výukové a populárně-vědecké filmy.
Odborná porota se tentokrát zaměřila na kulturní instituce, které dokázaly rychle zareagovat na uzavření z důvodu pandemie a poskytly své expozice veřejnosti vzdáleně, pomocí digitálních technologií. Z rozsáhlé nabídky zajímavých a užitečných projektů byl oceněn soubor virtuálních prohlídek „Národní muzeum pro děti“, který je výjimečný nejen svým rozsahem a kvalitou, ale také zaměřením i na hendikepované děti. Do úzkého výběru se dostali také Muzeum hlavního města Prahy, Národní technické muzeum, Hvězdárna a planetárium Brno, Astronomický ústav AV ČR, Pevnost Olomouc nebo Národní zemědělské muzeum.
„Muzea jsou významným zdrojem informací o našem vědění a často poskytují informace k pochopení důležité role výzkumu a vývoje v rozvoji společnosti. Jelikož byla muzea v době pandemie uzavřena, některá z nich se rychle situaci přizpůsobila a přenesla část svých aktivit do virtuálního prostoru. Tímto případem je i letošní vítěz, Národní muzeum, které nejenže připravilo virtuální prohlídky, ale uzpůsobilo je i potřebám hendikepovaných dětí, což považuji za jedinečný počin,“ uvedl Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury České republiky.
„Je nám ctí, že v rámci Zlín Film Festivalu mohlo být předáno ocenění právě za virtuální prohlídky Národního muzea, které stejně jako náš festival přispívá ke vzdělávání a kulturnímu rozvoji dětí,“ doplnil prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura a dodal: „Je příznačné, že letos k předání instituci, která je jedním z významných kulturních a historických symbolů českého národa, došlo na našem Kudlovském kopci v areálu Filmových ateliérů, kde se už 85 let píší dějiny zlínského potažmo českého filmu.“
Populárně vědecká filmová tematika má úzkou vazbu na zlínskou tvorbu, a proto se předlohou Filmové ceny TA ČR stal Nepovedený panáček z dílny Hermíny Týrlové. Celoživotní tvorba této zasloužilé umělkyně je úctyhodná už jen díky jejím průkopnickým začátkům v oblasti umělecko-technického filmu, kterému tak postavila v České republice základy. Dosáhla tak propojení vědy a umění, které spojuje jedno – lidská kreativita. Když se podíváme na převratnou digitální dobu, ve které žijeme, význam společenskovědního výzkumu se stává zřetelnějším.
Filmová cena TA ČR byla vytištěna na 3D tiskárně společností 3Dees a zkompletovaná ve spolupráci se sklářem Lukášem Jabůrkem, který je autorem Cen TA ČR za aplikovaný výzkum. Na její vznik dohlížel i autor hlavní festivalové ceny akademický sochař Radim Hanke.
Otcem myšlenky propojit TA ČR a Zlín Film Festival prostřednictvím Filmové ceny TA ČR „Za popularizaci vědy mezi mládeží” je rodák ze Zlína Ing. Pavel Komárek, CSc., bývalý člen předsednictva TA ČR, který v současnosti zastává funkci konzultanta předsedy TA ČR a zároveň je i předsedou odborné poroty společně s Ing. Čestmírem Vančurou, prezidentem festivalu.