Mezinárodně etablovaného umělce a vedoucího ateliéru Design skla na Fakultě multimediálních komunikací UTB ve Zlíně, profesora Petra Stanického, vybrala šéfkurátorka bienále Es Devlin jako jediného zástupce České republiky. Instalaci navrženou přímo pro konkrétní prostor v královském paláci Somerset House v centru Londýna představí od 1. do 27. června tohoto roku.
„Vystavovat v Somerset House podléhá přísným podmínkám a opatřením. Musel jsem vše rozkreslit, staticky vyřešit a naplánovat spoustu detailů. Šéfkurátorka Es Devlin, se kterou jsem projekt konzultoval, jej přijala v podstatě beze změn,“ popisuje profesor Petr Stanický.
London Design Biennale je mezinárodní přehlídka konající se na prestižní adrese v královském paláci Somerset House. Ambiciózní výstavní projekt, který si pokládá otázky, zda a jak můžeme designem ovlivnit svět k lepšímu, představí přes třicet vybraných umělců, kurátorů a institucí. Poslední londýnské bienále v roce 2018 navštívilo více než 40 000 návštěvníků. Česká republika nebyla dosud zastoupena.
„Prostorová site-specific instalace, kterou jsem připravil pro konkrétní místo uvnitř západního křídla Somerset House, pracuje s výraznými okenními otvory, které pravidelně člení celou strukturu architektury, čímž vytvářejí dominantní rytmizaci prostupující jako konstanta podél celého přízemí palácové architektury,“ popisuje Petr Stanický svou prezentaci v Londýně.
Petr Stanický je v zahraničí uznávaný autor. Koncem devadesátých let studoval na proslulé Rhode Island School of Design v Providence. Později se díky prestižnímu Fulbrightovu stipendiu do New Yorku na několik let přestěhoval. Jako doktorand působil rok na New York Academy of Art a následně v sochařském studiu v Brooklynu.
„Petr Stanický je uznávaný odborník a jsem velmi rád, že bude reprezentovat naši fakultu na tak významné události. Podporovat naše pedagogy na mezinárodním poli je jedním z našich cílů a Petr přesně ukazuje, kudy může vést cesta,“ říká děkan Fakulty multimediálních komunikací Josef Kocourek.