Česko bude na bienále v Londýně reprezentovat zlínský umělec

Umělec Petr Stanický. Foto: utb.cz
ZLÍN - Vizuální umělec Petr Stanický ze zlínské univerzity bude jediným Čechem, který bude naši zemi reprezentovat na letošním London Design Biennale. Bude to vůbec poprvé, co bude mít Česká republika na této prestižní akci zastoupení.

Mezinárodně etablovaného umělce a vedoucího ateliéru Design skla na Fakultě multimediálních komunikací UTB ve Zlíně, profesora Petra Stanického, vybrala šéfkurátorka bienále Es Devlin jako jediného zástupce České republiky. Instalaci navrženou přímo pro konkrétní prostor v královském paláci Somerset House v centru Londýna představí od 1. do 27. června tohoto roku.

Vystavovat v Somerset House podléhá přísným podmínkám a opatřením. Musel jsem vše rozkreslit, staticky vyřešit a naplánovat spoustu detailů. Šéfkurátorka Es Devlin, se kterou jsem projekt konzultoval, jej přijala v podstatě beze změn,“ popisuje profesor Petr Stanický.

London Design Biennale je mezinárodní přehlídka konající se na prestižní adrese v královském paláci Somerset House. Ambiciózní výstavní projekt, který si pokládá otázky, zda a jak můžeme designem ovlivnit svět k lepšímu, představí přes třicet vybraných umělců, kurátorů a institucí. Poslední londýnské bienále v roce 2018 navštívilo více než 40 000 návštěvníků. Česká republika nebyla dosud zastoupena.

Prostorová site-specific instalace, kterou jsem připravil pro konkrétní místo uvnitř západního křídla Somerset House, pracuje s výraznými okenními otvory, které pravidelně člení celou strukturu architektury, čímž vytvářejí dominantní rytmizaci prostupující jako konstanta podél celého přízemí palácové architektury,“ popisuje Petr Stanický svou prezentaci v Londýně.

Petr Stanický je v zahraničí uznávaný autor. Koncem devadesátých let studoval na proslulé Rhode Island School of Design v Providence. Později se díky prestižnímu Fulbrightovu stipendiu do New Yorku na několik let přestěhoval. Jako doktorand působil rok na New York Academy of Art a následně v sochařském studiu v Brooklynu.

Petr Stanický je uznávaný odborník a jsem velmi rád, že bude reprezentovat naši fakultu na tak významné události. Podporovat naše pedagogy na mezinárodním poli je jedním z našich cílů a Petr přesně ukazuje, kudy může vést cesta,“ říká děkan Fakulty multimediálních komunikací Josef Kocourek.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x