Cigaretové nedopalky pomáhají odstranit hormony z odpadních vod, zjistili vědci z UTB

Foto: UTB
ZLÍN - Cigaretové nedopalky pomáhají při odstraňování hormonů z odpadních vod. To zjistili vědci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kteří přišli s nápadem, jak cigaretové „špačky“ dále využít.

Kosmetika, čisticí prostředky, průmyslová výroba či hormonální antikoncepce. Právě odsud se do odpadních vod dostávají znečisťující látky a zbytky hormonů. Jejich množství se neustále zvyšuje, a proto je nutné jejich přítomnost eliminovat. Tyto hormony totiž mohou u lidí způsobovat hormonální nevyváženost, metabolické, reprodukční a psychické poruchy, vysoký tlak a celou řadu dalších onemocnění.

Vědci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně hledají cestu, jak estrogenní hormony z vod odstranit. Přišli na to, že schopnost zachytávat nežádoucí látky včetně hormonů z vody mají některé deriváty celulózy.

„Shodou okolností se chemickým složením jedná o stejnou látku, jaká se používá pro výrobu cigaretových filtrů. Uvádí se, že cigaretové filtry tvoří významnou část odpadu nalezeného v mořích a oceánech a každý z nás se bohužel s pohozenými nedopalky setkává denně na ulicích. To nás přivedlo k myšlence prozkoumat využití tohoto odpadu,“ popisuje ředitel Centra polymerních systémů Vladimír Sedlařík.

Zlínští vědci proto přišli s nápadem, jak tyto cigaretové filtry dále využít. „Vyvíjíme polymerní nanovlákna připravená z acetátu celulózy, tedy polymeru získaného recyklací nedopalků cigaret. Tato nanovlákna mají schopnost během filtrace vody zachytit velmi malé částice včetně hormonů,“ uvádí Muhammad Yasir, který se touto problematikou zabýval také ve své disertační práci.

V budoucnu se bude projekt zaměřovat na zdokonalování technologického procesu záchytu hormonů z vod. „Jednou z možností je úprava sorbentů za použití tzv. fotokatalýzy, kdy by byly zachycené škodliviny rozloženy působením světla,“ vysvětluje spoluřešitel projektu Dušan Kimmer.

„Během svého studia publikoval kolega Muhammad Yasir sedm prací v prestižních vědeckých periodicích a jeho výsledky byly prezentovány na pěti mezinárodních konferencích, což je velký úspěchMimo to jsme na teoretické výstupy navázali projektem ve spolupráci s průmyslovým partnerem, což je ideální příklad využití výsledků bádání pro praxi,“ dodává Vladimír Sedlařík.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x