Ve čtvrtek v osm hodin večer září 21. budova Baťova mrakodrapu modrým a červeným světlem. To pochází z majáků hasičských vozů, které se sjíždějí před hlavním vstupem. V desátém patře hoří. Tedy vlastně ne. Jde jen o prověřovací cvičení jednotek požární ochrany z centrální hasičské stanice ve Zlíně.
„Všechny kroky všech zasahujících hasičů vedly k záchranným a hasebním pracím, lokalizaci a likvidaci požáru, provedení odvětrání zasažených prostor a závěrečnému průzkumu. Vše v provedení jako by se jednalo o ostrý zásah. Hasiči tak zasahovali uvnitř budovy i z venku, a to s využitím výškové techniky,“ popisuje průběh cvičení tisková mluvčí hasičů Lucie Javoříková.
Hlavním účelem bylo, aby si jednotky vyzkoušely zásah ve významné zlínské budově za podmínek snížené viditelnosti.
Úplně jiné podmínky ale měly hasičské jednotky, které v pátek vyjížděly do SKI areálu Rališka v Horní Bečvě na Vsetínsku. Na zdejší lanovce uvízlo šedesát lidí, které hasiči museli dostat dolů.
I v tomto případě šlo o taktické cvičení, se kterým hasičům pomohli žáci středních škol. „Role figurantů se ujali studenti SZdŠ a VOŠ zdravotnické Vsetín společně s dobrovolnými hasiči, za což jim patří velké poděkování a obdiv nad odvahou, kterou předvedli při samotné realizaci cvičení. Věděli však, že jsou v dobrých rukou hasičů lezců a pobyt na lanovce si užili,“ říká Javoříková.
Hlavním důvodem poruchy lanovky byly problémy s převodovkou, které zapříčinily, že se lidé nemohli dostat do cílových stanic. Sedačky se tak zastavily v některých případech i několik metrů nad zemí a bylo potřeba dostat všechny osoby co nejrychleji a bezpečně na pevnou zem.
„Cílem cvičení bylo procvičit a prověřit praktické dovednosti zúčastněných hasičů a členů horské služby s technikou a prostředky pro práci ve výšce při záchraně osob z lanovky. Také se zjišťovaly dojezdové časy a doby potřebné pro samotnou záchranu cestujících, ale i potřebný počet záchranářů pro tuto činnost v daném místě. Hasiči se společně se zástupci horské služby seznámili s přístupem na sloupy lanovky, s typem sedaček a možností použití kotvících bodů. Neméně důležité bylo procvičit i koordinaci postupů dalších složek, a to PČR, ZZS, členů jednotek sborů dobrovolných hasičů a horské služby,“ uvedla Lucie Javoříková.
V místě simulované události byl vytyčen týlový prostor pro zachráněné osoby z lanovky, kde by jim v případě opravdového zásahu byla poskytnuta zdravotnická a posttraumatická péče. V tomto případě si zde žáci, lomeno figuranti, mohli odpočinout a podělit se o své zážitky s ostatními. Zasahující hasiči ani horská služba to neměli vůbec jednoduché. Sundat všechny uvízlé cestující z plně obsazené lanovky totiž bylo velmi fyzicky i psychicky náročné. Nicméně po pátečním cvičení jsou všechny složky připravené na případné zimní kolize na lanovkách.