Co se zónou v Malenovicích, kde měla vyrůst nová nemocnice? Hlasujte v anketě

Vizualizace: Zlínský kraj
ZLÍN – Zlínský kraj hledá možnosti budoucího využití pozemků ve Zlíně – Malenovicích, kde měla původně vyrůst nová krajská nemocnice. Ve hře je hned několik variant, které si kladou za cíl udělat místo atraktivnější nejen pro mladé lidi, ale i pro investory. Do debaty o využití pozemku se může zapojit i veřejnost.

Zlínský kraj stárne rychleji než jiné regiony v Česku, pokulhává v oblasti technologií, poměru specialistů a vedoucích pracovníků i atraktivitě pro mladé lidi. Z nedávného průzkumu navíc vyplynulo, že tři ze čtyř studentů nevidí ve Zlínském kraji svoji budoucnost a chystají se odejít.

Zóna Malenovice je pro nás jednou ze zásadních příležitostí, jak můžeme tento negativní trend zastavit. Chceme zde vytvořit živý prostor, který osloví lidi napříč generacemi,“ vysvětlil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Inspiraci, jak malenovickou zónu využít, hledá vedení kraje v zahraničí. „Například Švýcarsko dnes nastavuje globální tempo inovací. Klíčem je efektivní spolupráce mezi univerzitami a průmyslem, elitní vzdělávací systém, návazné podnikatelské prostředí a věrnost vědeckému výzkumu. Spolupráce Switzerland Innovation Park Zurich s elitními školami jako ETH Zurich láká talenty i investice. Je to pro nás nelehká výzva, ale je to cesta, která může Zlínský kraj posunout na novou úroveň,“ uvedl strategický ředitel krajské společnosti ZRIA Petr Kubíček.

Cílem vedení Zlínského kraje je zvýšit kvalitu vzdělávání v regionu, přinést nové příležitosti k uplatnění absolventů, rozvíjet spolupráci akademického a soukromého sektoru a podpořit podnikání i investiční potenciál regionu.

Objevit by se tu mohl například interaktivní vzdělávací prostor pro studenty všech věkových kategorií s důrazem na vědu, technologie, inženýrství a matematiku. Chceme dát mladým lidem co nejvíce příležitostí vyniknout přímo u nás doma, v regionu, a umožnit jim dělat světovou práci ze Zlína,“ zmínil jeden z možných záměrů náměstek hejtmana David Vychytil.

Mezi dalšími možnostmi pro budoucí využití zóny je také bydlení pro mladé, univerzitní kampus, podnikatelské prostory, sportovní komplex nebo kulturní zázemí.

Vyjádřit svůj názor na nové využití pozemků v Malenovicích můžete prostřednictvím této ankety.

--> --> --> --> -->