Taky na Vladimírovi a jeho kolezích bude hodně záležet, dobře připravené a namazané běžky jsou velmi důležité. „Pokud Tomáš Portyk, coby naše jednička výborně zaskáče, má šanci na umístění do desítky,“ říká se znalostí věci kombiňáckých mladý muž původem ze Zlína žijící momentálně v Praze.
Vláďo, co obnáší vaše práce na hrách?
To hlavní je samozřejmě příprava běžeckých lyží. Mazání, voskování, výběr lyží. My jako servis se staráme hlavně o běžky, sami sportovci a jejich trenéři pak více o skočky.
Cítíte se být i v té dáli Zlíňanem?
Jasně, v Praze žiju, mám tam práci, ale srdíčko patří do Zlína, bez debat. Celoročně pracuji na Svazu lyžařů ČR, k tomu mám i další práci a stíhám ještě studovat vysokou školu.
Zpátky do vašeho „přechodného bydliště.“ V kolik servisní tým vstává, v kolik chodíte spát?
Práce je dost, to je pravda, budíček kolem sedmé, spát chodíme kolem půlnoci. Testují se parafíny, je toho mnohem víc. Docela alchymie, mazání je důležité stejně jako správné lyže. Zajímavé je, že tu naráz připadl téměř metr přírodního sněhu, na to musíme samozřejmě také umět zareagovat. Je pravda, že výborné umístění dělají špičkoví sportovci, ale taky špičkově připravené lyže.
Co atmosféra na olympiádě, je to pořád svátek sportu. A co covid, jak hry ovlivňuje?
Je to bohužel znát, především na tom, že diváků smí být v hledištích jen hrstka. Jinak musím říct, že domácí organizátoři a spousta dobrovolníků se snaží, jsou vstřícní, v pohodě.
Zažít olympijské hry se nepodaří jen tak každému, třebaže nejste přímo sportovec, vnímáte i tohle?
Určitě, je skvělé potkávat velké hvězdy světového sportu, člověk má vystaráno v paměti na dlouhou dobu. Teď už by to chtělo jen ten úspěch našich kombiňáků, zmíněná první desítka by fakt byla parádní. Kluci do toho určitě dají všechno, co v nich je. A my v servisu taky.