Do Kunovic přiletí legendární Čmelák

Foto: Letecké muzeum v Kunovicích
KUNOVICE – Legendární letoun Z-37 známý jako Čmelák se vrátí do expozice kunovického leteckého muzea. Před tím, než budou moci návštěvníci žlutého krasavce spatřit, projde náročnou rekonstrukcí.

V Kunovicích vyráběné zemědělské letadlo, známé například z filmu Vesničko má středisková, ukrývalo muzeum několik let ve Střední škole letecké. Nyní jej však díky dotaci od Ministerstva kultury čeká rozsáhlá a náročná oprava a po ní opětovné vystavení.

Letoun chceme uvést do původní podoby, kterou měl na konci šedesátých let při svém dodání do východního Německa, kde celou svou kariéru létal. Restaurátorský zásah nebude vzhledem k rozsahu prací a jejich časové náročnosti jednoduchý. Práce na letadle plánujeme dokončit ještě letos a v příští sezóně se už budeme moci s tímto žlutým krasavcem pochlubit veřejnosti. Půjde navíc o jediné letadlo v naší expozici, které ponese jiné než české značení,“ osvětlil budoucnost letadla ředitel leteckého muzea Martin Hrabec.

Ministerstvo kultury přispělo na opravu letadla 360 tisíc korun. „Je to už druhá dotace, kterou jsme od Ministerstva kultury letos získali. Velmi si této podpory vážíme,“ dodává Hrabec s odkazem na nedávno oznámený projekt dětské edukativní interaktivní zóny, na kterou ministerstvo rovněž přispělo.

Muzeum v expozici již jednoho „Čmeláka“ má, jde ale o modernější turbovrtulovou variantu tohoto stroje, navíc v unikátní vojenské verzi. „V tomto případě ale půjde o klasické pístové provedení, jaké známe z filmů nebo z nízkých průletů nad poli,“ vysvětluje ředitel muzea.

Restaurovaný letoun Z-37 DDR-SNK byl rekordmanem mezi „klasickými Čmeláky“. Ač byla životnost letounu původně plánována na 5 000 letových hodin, díky pečlivému servisu v tehdejší NDR jich tento kus strávil ve vzduchu celkem 7 280.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x