Více ovoce a zeleniny
Letní jídelníček by měl být sestaven s ohledem na zvýšené teploty, vyšší fyzickou aktivitu, častější pobyt venku, ale také na potřebu výraznější hydratace organismu, která je v této době naprosto zásadní.
„Jedním z hlavních doporučení je zařazení většího množství čerstvé zeleniny a ovoce, které jsou v létě nejen snadno dostupné, ale především obsahují velké množství vody, vitamínů, minerálů a dalších tělu prospěšných látek, které napomáhají správnému fungování organismu i v horkých dnech,“ říká na úvod vedoucí stravovacího provozu a nutriční terapeut Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí Tomáš Jareš.
„Doporučuji vybírat především sezónní druhy, které jsou lokální a čerstvé – například okurky, rajčata, cukety, saláty, jahody, třešně nebo borůvky. Tyto potraviny nejenže doplní potřebné vitaminy a vlákninu, ale zároveň pomohou i s hydratací, což je v letním období klíčové,“ doplňuje Tomáš Jareš.
Dostatečný pitný režim
Kromě zvýšeného příjmu ovoce a zeleniny je velmi důležité dbát také na dostatečný pitný režim. Tomáš Jareš upozorňuje, že děti i senioři zapomínají často pít nebo podceňují množství tekutin, které jejich tělo potřebuje.
„Ideální je pít především čistou vodu, neslazené ovocné nebo bylinné čaje, případně zředěné domácí ovocné šťávy. Slazené limonády, energetické nápoje nebo přeslazené džusy by měly být spíše výjimkou než pravidlem. U seniorů je navíc důležité si uvědomit, že s věkem se snižuje pocit žízně, a proto je nutné pravidelně připomínat potřebu pití, ideálně rozděleného do menších dávek během celého dne,“ říká Tomáš Jareš.
Lehká, ale výživná jídla
Co se týče pokrmů samotných, v letních měsících je vhodné upřednostňovat lehká jídla, která nezatíží trávicí trakt a zároveň dodají potřebné živiny a energii.
„Vhodné je zařazovat do jídelníčku například různé zeleninové a ovocné saláty, jogurtové nebo tvarohové dezerty, ryby připravené na přírodní způsob, kvalitní bílá masa, obilné a luštěninové kaše či polévky, které jsou vhodné i za studena,“ vyjmenoval Jareš.
Mastným a smaženým pokrmům se vyhněte
Lidé by se naopak měli vyvarovat těžkým, mastným a smaženým pokrmům, které zatěžují trávení a mohou způsobovat nepříjemné pocity nevolnosti, únavy nebo dokonce zažívací potíže.
„Stejně tak by měly být omezeny uzeniny, tučné sýry, tučné maso a silně kořeněná jídla, která v horku mohou způsobit i zhoršené pocení a vyšší únavu,“ dodal Tomáš Jareš.
Co dalšího se děje ve Zlínském kraji? Dozvíte se na našem webu.