Do Otrokovic míří betonové kánoe. Studenti z celé republiky změří síly na vodě

Na Štěrkovišti poměří síly betonové kánoe. Na jejich výrobě se podílely desítky studentů technických oborů. Ilustrační foto: SPŠ Otrokovice
OTROKOVICE – Loď z betonu? Na první pohled nesmysl. Přesto právě taková plavidla zamíří příští týden na vodní hladinu v Otrokovicích. Zdejší Střední průmyslová škola bude hostit celostátní finále soutěže Betonová kánoe, do které se letos zapojilo jedenáct středních škol z celé České republiky.

Kdo postaví nejlepší betonovou loď?

Dvoudenní finále se uskuteční 16. a 17. června a do Otrokovic přivede desítky studentů technických a stavebních oborů.

V úterý budou jednotlivé týmy představovat své projekty a absolvují doprovodný program. Ve středu už přijde na řadu to nejzajímavější – technické hodnocení plavidel a samotné závody betonových kánoí na vodní ploše otrokovického Štěrkoviště.

Právě tam se ukáže, zda studenti dokázali skloubit technické znalosti, kvalitní materiál i dobrý návrh konstrukce.

Od nápadu až po plavidlo

Soutěž není jen o samotném závodu. Účastníci musí projít celým procesem vývoje. Navrhují tvar kánoe, vytvářejí vlastní betonovou směs, řeší technologii výroby a hledají způsob, jak z těžkého stavebního materiálu vytvořit funkční plavidlo schopné plout po vodě.

Výsledkem je betonová loď, která musí obstát nejen po technické stránce, ale také při ostré jízdě na hladině.

Na kánoi pracovali měsíce

Domácí tým ze SPŠ Otrokovice se do projektu zapojuje už třetím rokem. Na letošní kánoi pracovalo osm studentů, kteří s přípravami začali už loni na podzim.

„Na začátku projektu jsme připravili návrh kánoe a ve spolupráci se spřátelenou školou SOŠ Josefa Sousedíka ve Vsetíně vznikla podle našich plánů dřevěná forma pro samotnou výrobu. Následně studenti testují různé betonové směsi, přidávají příměsi a ověřují vlastnosti materiálu, aby našli ideální variantu pro výrobu plavidla,“ vysvětlil Otakar Pancner, zástupce ředitele pro odborný výcvik.

Po vytvrdnutí betonu následují finální úpravy, grafické zpracování a příprava prezentace. Studenti navrhují také vlastní týmová trička a další prvky reprezentace. Soutěž tak propojuje technickou zdatnost s notnou dávkou kreativity.

Technika, trocha umění a týmová práce

Podle organizátorů je největším přínosem soutěže skutečnost, že studenti musí své znalosti převést do reálného projektu.

„Projekt studentům ukazuje, že technické obory nejsou jen o teorii v lavicích. Musí spolupracovat, hledat řešení, reagovat na chyby a převést své nápady do reálného výsledku. A právě to je na celé soutěži mimořádně cenné,“ uzavírají organizátoři.

A pokud by se kdokoliv chtěl přijít sám přesvědčit, že beton zvládne plavat, může se ve středu přijít podívat na Štěrkoviště. Soutěžní plavby, které jsou naplánovány od 9 do 11 hodin, totiž budou přístupné široké veřejnosti.

Novinky z Otrokovic pro vás připravujeme pravidelně, stačí se podívat na web zlin.cz.