Do Zlína doputoval nový lineární urychlovač. Onkologickým pacientům přinese větší komfort

Foto: KNTB
ZLÍN – První ze dvou nových přístrojů, které v letošním roce začnou fungovat v Komplexním onkologickém centru Baťovy nemocnice, už doputoval z německého Dortmundu do Zlína. Jedná se o nový lineární urychlovač sloužící k léčbě, konkrétně ozařování, onkologických pacientů.

Nejnovější moderní lineární urychlovač firmy Elekta byl přivezen v mnoha bednách rozebraný na jednotlivé části. Ty největší a nejtěžší měly skoro dvě tuny. Během dvou dnů budou všechny části přístroje vyndány z dřevěných beden a přesunuty na Onkologické oddělení Krajské nemocnice T. Bati.

Nový lineární urychlovač je náhradou toho starého, který jsme nedávno demontovali. Pokud vše půjde dobře, měli bychom ho uvést do provozu na konci tohoto srpna. Pak se bude stejný proces opakovat s druhým starým lineárním urychlovačem. Tímto způsobem nedojde k úplnému omezení provozu, vždy bude jeden přístroj funkční,“ uvedl ředitel Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Hrdý.

Po nynější instalaci nastane u nového lineárního urychlovače proces ověřování parametrů, který zakončí povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Potom bude moci být uveden do klinického provozu.

Oba nové lineární urychlovače, které nemocnice letos pořídí, přijdou na více než 133 milionů korun a jsou hrazeny z evropského dotačního programu. „Díky používání nefiltrovaných svazků s vyšším dávkovým příkonem umožní zvýšit průchodnost onkologických pacientů a zároveň jim přinese větší komfort – stráví totiž na ozařovacím stole méně času,“ dodala tisková mluvčí Baťovy nemocnice Dana Lipovská.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x