Do Zlína dorazily filmové klapky. Jaké jsou jejich motivy?

Foto: OC Zlaté jablko
ZLÍN – Jestliže už nedočkavě vyhlížíte letošní Zlín Film Festival, můžete si čekání zkrátit návštěvou doprovodné výstavy filmových klapek. Jedinečná díla předních českých výtvarníků jsou k vidění v obchodním centru Zlaté jablko, a to do 23. května.

Výstava kolekce filmových klapek letos ukazuje 123 klapek od výtvarníků zvučných jmen, které jsou součástí letošního 25. Salonu filmových klapek. Unikátní projekt, do něhož výtvarníci vkládají svá díla následně dražená během Zlín Film Festivalu, pomáhá z výtěžku financovat práce studentů filmových škol a začínajících filmařů.

Svými klapkami se do Salonu pravidelně zapojují například Kristian Kodet, Iva Hüttnerová, Kateřina Miler, Boris Jirků nebo Jiří Slíva. V pořadí již svou 10. klapku předal do projektu Jaroslav Němeček, autor nejdéle nepřetržitě vydávaného dětského komiksu. Mezi přispívajícími výtvarníky jsou i takoví, kteří se akce účastní od prvního ročníku – Miroslav Göttlich, Ivan Baborák a František Květoň ze Zlína. Další autoři pocházejí nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.

Z největší dálky doputovala klapka od Ludmily Zemanové, dcery režiséra Karla Zemana, která žije v Kanadě. Mezi motivy se například objevuje vzpomínka na Libuši Šafránkovou a Karla Lopraise, výročí 110 let od narození výtvarníka Jiřího Trnky nebo téma 700 let do první písemné zmínky města Zlína.

Výstavu klapek doprovází výběr dobových autorských plakátů z historie zlínského filmového festivalu z období let 1961 – 2020.

Tato expozice je nainstalována v prvním patře Zlatého jablka a evokuje vzpomínky na festivalovou výzdobu města v době dávno i nedávno minulé a názorně demonstruje i měnící se vkus a estetické cítění nejen samotných výtvarníků v čase. Součástí expozice je rovněž část původní výstavy „Šedesátka“, která formou příběhů, vzpomínek, perliček, historek a citátů seznamuje veřejnost s historií Zlín Film Festivalu,“ přiblížila výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová.

Návštěvníci obchodního centra mají možnost obdivovat také kostýmy z filmů Baron Prášil, Na kometě a Ukradená vzducholoď režiséra Karla Zemana nebo ukázku historické filmové techniky.

Kolekce klapek bude ve Zlatém jablku vystavena do 23. května, poté se přesune do Kongresového centra, kde se 29. května od 13 hodin uskuteční dražba klapek.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x