Letošní Setkání Stretnutie zahájí David Prachař jako „nepřítel žen“

David Prachař v Manželské historii. Foto: Setkání Stretnutie
ZLÍN – V pondělí 6. června odstartuje v Městském divadle Zlín v pořadí 26. ročník festivalového Setkání Stretnutie. Festival toho nejlepšího, co se na obou stranách česko-slovenské hranice na divadelních prknech v uplynulém roce urodilo, zahájí oblíbený filmový a divadelní herec David Prachař.

Divadelní festival Setkání Stretnutie otevře herec David Prachař inscenací Manželská historie, kde ztvární dramatika Augusta Strindberga, známého misogyna a „nepřítele žen“.

Město Zlín je přímo spojené s mými kořeny, otec se narodil v Malenovicích, maturoval ve Zlíně a jeho první angažmá bylo ve zlínském divadle. Děda pracoval u Bati a já si moc vážím toho, že budeme hrát v rámci festivalu Setkání Stretnutie,” říká Prachař.

Za roli Augusta Strindberga získal David Prachař Cenu divadelní kritiky 2021 za nejlepší mužský herecký výkon. Cenu divadelní kritiky přinesla Manželská historie i Emilovi Viklickému, a sice za nejlepší hudbu k představení.

Setkání Stretnutie každoročně nabízí divákům to nejlepší, se v uplynulém roce urodilo na divadelních prknech na obou stranách hranice. Po menší přestávce do Zlína zavítají například opět bratislavští Radošíni s novinkou Pán Strom, ale i Divadlo Jana Palárika v Trnave se sportovní komedií Futbal nebo Divadlo Andreja Bagára v Nitre s dokumentární restrospektivou Kutlochy.

Z tuzemské scény vybrala dramaturgie festivalu do hlavního programu inscenaci Vina? Dejvického divadla v režii Ivana Trojana, Doktorku Národního divadla Brno, v níž se v titulní roli představí Hana Tomáš Briešťanská, známá např. díky roli Dory Idesové v Žítkovských bohyních, Šikmý kostel ostravských Bezručů nebo Tři sestry Slováckého divadla.

Festival nezapomíná ani na dětské publikum, pro které chystá několik pohádek, a chybět nebudou ani oblíbené podvečerní koncerty na schodech (Horobijci, Eliška Lajdová a další) a v divadelním klubu Dílna (kapela herce Tomáše Davida Golden Delicious). Součástí festivalu budou také workshopy – například se spisovatelkou Karin Lednickou 9. června v Dílně.

Festivalovou cenu Martina Porubjaka letos získá dramaturg, režisér a pedagog Miroslav Plešák In Memoriam.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x