Film Ostrov svobody absolventa Baťovy univerzity míří na světové filmové festivaly. Může zabojovat i o Oscara

Foto: Ostrov svobody
ZLÍN – Krátkometrážní konverzační drama Ostrov svobody s Jiřím Mádlem a Judit Bárdos v hlavních rolích, který se před rokem natáčel v Leteckém muzeu v Kunovicích, nyní míří na mezinárodní filmový festival v albánské Tiraně, kde bude mít světovou premiéru. Film byl zařazen do prestižního OSCAR qualifying výběru, který projektu otevírá cestu k nejznámějšímu filmovému ocenění.

Ostrov svobody je absolventský snímek, který vznikl v ateliéru Audiovizuální tvorby při Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně podle scénáře a v režii Petra Januschky, který je absolventem studia scénáristiky a režie.

Film, který se celý odehrává v roce 1983 na palubě letadla Československých aerolinií během letu z Prahy do Havany, byl natočen na začátku loňského září v Leteckém muzeu v Kunovicích. Jiří Mádl a Judit Bárdos zde ztvárňují dva přátele z dětství, kteří se nyní po mnoha letech nečekaně potkávají na palubě dovolenkového letu na socialistickou Kubu. Začínají spolu hovor a každá odpověď, pohled a letmý dotek upevňují pouto, které mezi nimi znovu vzniká. Po romantické noci ale přichází chladné ráno nad Atlantikem, které oba nečekaně postaví před fatální životní rozhodnutí.

Je pro nás všechny velkou ctí, že náš film uvede ve světové premiéře právě festival v Tiraně. Organizátoři zařadili Ostrov svobody do sekce, který je tzv. OSCAR qualifying, což projektu otevírá potenciální cestu k prestižnímu studentskému Oscaru. Stejně velkou radost nám dělá i prezentace filmu v Kanadě, která je také v našem příběhu podstatná. Nejvíce se ale těším na reakce diváků na náš film, který je v ve svém jádru polemikou o vztahu lásky a svobody“ uvádí režisér Petr Januschka.

Před kamerou mohou diváci vidět přesně třináct herců a hereček a více než čtyřicet komparsistů a komparsistek. „V přípravách, výrobě i postprodukci však za projektem stojí dalších více než sto třicet lidí, bez kterých by Ostrov svobody nikdy nemohl vzniknout a kterým patří obrovské díky. Nesmírně klíčová pro nás taktéž byla spolupráce s firmami v rámci celého Zlínského kraje,“ doplnil producent filmu František eF. Horvát.

Ostrov svobody se stal oficiálně nejrozsáhlejším a finančně nejnákladnějším projektem v historii ateliéru Audiovizuální tvorba FMK UTB ve Zlíně. Začátkem října bude film soutěžit také v kanadském Vancouveru během Vancouver International Film Festival a na Louisville’s International Festival of Film.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x