Filmové klapky vyráží na tour po republice. V květnu budou vydraženy ve Zlíně

Foto: FILMFEST
PRAHA – Ve středu večer byla v pražském Divadle Hybernia slavnostně zahájena putovní výstava filmových klapek, které jsou nedílnou součástí mezinárodního Zlín Film Festivalu. Než budou klapky v květnu vydraženy ve Zlíně, čeká je tour po dalších čtyřech městech v České republice.

Symbolickým klapnutím otevřel výstavu klapek i celý letošní ročník projektu herec Jan Šťastný společně s výtvarníkem Jaroslavem Němečkem, autorem nejdéle nepřetržitě vydávaného dětského komiksu, který přispěl svou klapkou do projektu již podesáté. Vernisáží provázela moderátorka Dana Morávková.

Se svými klapkami se do Salonu pravidelně zapojují například Kristian Kodet, Iva Hüttnerová, Kateřina Miler nebo Jiří Slíva. Mezi výtvarníky jsou i takoví, kteří se účastní nepřetržitě od prvního ročníku – Miroslav Göttlich, František Květoň a Ivan Baborák. „Autoři pak pocházejí nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Z největší dálky doputovala klapka od Ludmily Zemanové, dcery režiséra Karla Zemana, která žije v Kanadě,“ uvedl předseda správní rady Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN Čestmír Vančura.

Z výtěžku aukce klapek jsou již tradičně podporovány filmové projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců. O finanční podporu se u Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN mohou ucházet autorské snímky hrané, animované i ty pohybující se na hranici dokumentu.

Důkazem, že se peníze vynakládají smysluplně, jsou úspěchy podpořených filmů nejen v České republice, ale i v zahraničí,“ uvedla umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu Markéta Pášmová. „Nejčerstvějším je Český lev za nejlepší krátký film a cena Magnesia za nejlepší studentský snímek – obě tato ocenění získal snímek Milý tati režisérky Diany Cam Van Nguyen,“ dodala Pášmová.

Výstava celé kolekce filmových klapek bude v Praze k vidění do 20. března, poté se přesune do Olomouce, Liberce-Vratislavic, Mladé Boleslavi a Brna. Poslední zastávkou je Zlín, kde v Kongresovém centru 29. května ve 13 hodin proběhne dražba klapek.

Za celou historii Salonu filmových klapek bylo vydraženo 2 749 umělecky ztvárněných klapek, které celkově vynesly 40 989 000 korun. Nejúspěšnější je stále klapka Libora Vojkůvky „Touhy plná, klapka rozevřená“, kterou zájemce v roce 2008 zakoupil za 199 tisíc korun.

Kompletní kolekce je k vidění na webu salonfilmovychklapek.cz, který obsahuje přehled všech klapek ze všech uplynulých 24 ročníků Salonu.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x