Floria podzim láká návštěvníky na výstavu japonských bonsají

Foto: Kateřina Fajmon
KROMĚŘÍŽ – V Den české státnosti, tedy ve čtvrtek 28. září, ožije kroměřížské Výstaviště tradiční akcí Floria Podzim, která potrvá až do neděle 1. října. Milovníci rostlin a zahrady se mohou tentokrát těšit na výjimečnou expozici desítek bonsají pod názvem Čas - největší umělec.

Vedle klasiky, tedy nabídky rostlin a zboží pro všechny zahradníky, zahrádkáře, chalupáře a kutily, připravili pořadatelé neobvyklý náhled do světa japonské flóry.

K vidění bude jedinečná kolekce bonsají, jejichž stáří dosahuje až 600 let. Autor expozice, Josef Valuch, je zkušený sběratel a jeho sbírka nemá co do počtu i stáří jednotlivých bonsají v Evropě obdobu. Bude to podívaná jak pro bonsajové nadšence, tak i pro ty, kteří chtějí jejich krásu zatím jen obdivovat a vychutnávat,“ vábí na kroměřížské Výstaviště jeho ředitel Pavel Konečný.

Jarmila Pejpalová seznámí návštěvníky s technikou ikebana, což v překladu doslova znamená „oživené květiny“. Jedná se o japonské umění aranžování květin, také známé jako kadó – cesta či umění květin.

Celá struktura japonského aranžování květin je založena na liniích alegorizujících nebe, zemi a lidstvo. Ikebana tyto linie používá jako tři rozměry,“ informovala za organizátory Michaela Ohlídalová s tím, že majitelé bonsají jistě ocení také ukázky jejich tvarování od bonsajových mistrů Luboše Donovala a Michala Zbončáka.

Floria Podzim bude ale také tradiční. Nebude chybět nic z toho, na co jsou návštěvníci zvyklí. „V první řadě nakoupí vše potřebné pro dům i zahradu s akcentem na podzimní sezónu. Jako třeba okrasné cibuloviny, ovocné stromy, bonsaje nebo chryzantémy,“ pokračovala Ohlídalová.

V sobotu dopoledne předvede aranžérka Jarmila Pejpalová inspirativní ukázku dušičkové vazby. „Jako obvykle je připraven i hudební doprovod a kvalitní gastronomický servis,“ dodala Michaela Ohlídalová.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x