FOTOGALERIE: Zemědělci oslavili v Kroměříži dožínky. Městem prošly stovky krojovaných

Foto: Město Kroměříž
KROMĚŘÍŽ – Zemědělci ze všech koutů Zlínského kraje se o víkendu sešli v Kroměříži, aby zde oslavili konec žní tradiční dožínkovou slavností. Na dožínkovém průvodu městem se představily stovky krojovaných.

Kroměřížské dožínky zahájil slavnostní průvod městem, který tvořily stovky krojovaných. Účastníky pak na náměstí přivítal starosta Kroměříže Jaroslav Němec. „Sešlo se vás tady opravdu hodně. Jsem rád, že přijely folklorní soubory z celého kraje, aby nám ukázaly krásu svých krojů,“ uvedl Němec.

Žně ve Zlínském kraji se blíží ke konci. K pondělku bylo podle údajů ministerstva zemědělství ve Zlínském kraji sklizeno 100 procent řepky a 99 procent obilovin. U hlavní plodiny, pšenice ozimé, je výnos 6,44 tuny na hektar, u ječmene jarního 5,90 tuny na hektar a u řepky 3,51 tuny na hektar.

Výnosy jsou obstojné, a i kvalita je podle předběžných analýz na vysoké úrovni,“ uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula, který na dožínky do Kroměříže také zavítal.

Při slavnostním zahájení dožínek na Velkém náměstí převzal krajský hospodář dožínkový věnec. Hejtman Radim Holiš jej přebíral oblečený ve valašském kroji.

Chápu pocity hrdosti, velké síly a tradice, které se s krojem pojí. Rozumím lidem, kteří udržují tradice, proč to mají tak rádi,“ řekl Holiš. Do Kroměříže ale přišel hlavně vzdát hold zemědělcům. „Za to, jaké vyrábějí potraviny, a za to, jak se starají o krajinu. Ve Zlínském kraji máme velmi dobré zemědělce,“ ocenil Holiš.

Průvod krojovaných se letos uskutečnil po roční odmlce, loni se totiž kvůli koronaviru nekonal. V roce 2020 se dožínky dokonce kvůli epidemii nemohly uskutečnit vůbec.

Dožínky jsou jednou z nejstarších domácích i světových lidových tradic. Jejich smyslem byla oslava ukončení sklizně obilí, které zajišťovalo obživu na další období, a poděkování za štědré dary poskytnuté přírodou. V Kroměříži se pořádají proto, že na Kroměřížsku zemědělci pravidelně dosahují nejvyšších výnosů ve Zlínském kraji.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x