Fotostřípky z prvního dne ZFF: Zlatý střevíček pro Hynka Bočana, koncert Bena Cristovaa, ohňostroj a hvězdy na červeném koberci

Režisér Hynek Bočan převzal Zlatý střevíček od prezidenta festivalu Čestmíra Vančury. Foto: ZFF
ZLÍN – 64. ročník Zlín Film Festivalu byl oficiálně zahájen. Během prvního slavnostního večera udělil prezident festivalu Čestmír Vančura Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež režisérovi a scénáristovi Hynku Bočanovi. Na programu byl ve čtvrtek také koncert Bena Cristovaa, tradiční zahajovací ohňostroj a nechyběly ani hvězdy na červeném koberci.

Hynek Bočan se významným způsobem zapsal do srdcí mnoha generací dětských diváků.

Připomeňme například zdařilou adaptaci Rychlých šípů, která byla uvedena jako seriál pod názvem Záhada hlavolamu (1963), či již kultovní pohádku S čerty nejsou žerty (1984), která letos slaví 40 let,“ zdůvodnila umělecká ředitelka Markéta Pášmová udělení ocenění a dodala, že mezi jeho nejznámější televizní díla, byť nejsou určena dětem, patří například televizní seriály Přítelkyně z domu smutku či Zdivočelá země, které zpracovávají témata nesvobody a bezpráví.

Sám režisér reagoval na informaci o ocenění překvapeně, ale s neskrývanou radostí: „Je to významná cena, udělená na světově uznávaném festivalu, ocenění celoživotní práce, potvrzení, že nebyla marná. Co víc si může tvůrce přát? Moc si toho vážím,“ popsal své pocity Hynek Bočan.

Sošku Zlatého střevíčku převzal režisér a scenárista z rukou prezidenta festivalu Čestmíra Vančury během slavnostního zahájení ve čtvrtek 30. května.


Hynek Bočan se tak stal v pořadí 31. držitelem tohoto čestného ocenění. Tradice ceny, kterou si ze Zlína odváží, sahá do roku 1997, kdy se prvním oceněným stal zlínský režisér hraných filmů pro děti a mládež Josef Pinkava. V minulosti Zlatý střevíček převzali například Iva Janžurová, Eliška Balzerová, Karel Gott, Zdeněk Svěrák, Adolf Born, v loňském roce potom Pavel Nový a Zlata Adamovská.

Zobrazit fotogalerii >>

--> --> --> --> -->