Hejtman Radim Holiš se vzdá poslaneckého mandátu

Skokan voleb Radim Holiš se poslaneckého mandátu vzdá. Foto: Jiří Balát
ZLÍN - Ve volbách si občané kraje zvolili 12 poslanců. Díky velkému množství preferenčních hlasů získal mandát také hejtman Radim Holiš z hnutí ANO, který se vyšvihl z posledního místa kandidátky rovnou na druhou příčku.

8. a 9. října se uskutečnily volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ve Zlínském kraji využilo svého hlasu 67,4 procent voličů, což je víc, než byl celorepublikový průměr. Díky více než 5 tisícům preferenčních hlasů získal poslanecký mandát také hejtman Radim Holiš, který byl na kandidátní listině až na posledním 22. místě.


„Je to pro mě obrovská odměna a zadostiučinění po deseti měsících hejtmanství, které nebylo v jednoduchém stavu, když jsme ho přebírali. Moc si té důvěry lidí, kteří mě kroužkovali, vážím,uvedl na včerejší večerní tiskové konferenci hejtman Radim Holiš.

Tím se však ocitl před rozhodnutím, jak s novou situací naloží. Kumulování funkcí by mu bránilo plně se soustředit na obě dvě. Proto se rozhodl vzdát role poslance a zůstane tak pouze krajským hejtmanem jako doposud.

„Vzdám se ho s čistou a chladnou hlavou. Pro hejtmanství je v tuto chvíli důležitější, aby mělo silného hejtmana, který ho v těžkém období povede, než aby mělo hejtmana a poslance začátečníka. Kumulovat tyto funkce nepřichází v úvahu, proto to rozhodnutí je jednoznačné. Hejtmanem chci být na 150 procent,“ dodal Holiš.

Mandát tak připadne člence hnutí ANO Margitě Balaštíkové, která je poslankyní už od roku 2013. „Velmi si toho vážím a vážím si také kroku pana hejtmana. Jsme jeden z krajů, kde máme svého hejtmana a máme také zastupitele. Přeji si, abychom spolupracovali, abychom lidem dokázali, že umíme být týmoví hráči a že když se spojí lidé se stejným cílem, dosáhnou výsledku,“ řekla Margita Balaštíková.


Hejtman Radim Holiš bude muset nejdříve složit slib a jeden den hlasovat. Až po zvolení mandátového výboru může teprve na svou funkci rezignovat a předat ji oficiálně Margitě Balaštíkové.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x