Herci Slováckého divadla jdou příkladem

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Nemocnice napříč republikou se potýkají s nedostatkem krve, přitom právě během léta by měly provést operace, které oddalovaly kvůli pandemii koronaviru. Výzvy k darování nejcennější tekutiny vyslyšeli divadelníci uherskohradišťského Slováckého divadla a rozhodli se proto pomoci. „Třeba tím inspirujeme další dárce, v této době je to pomoc k nezaplacení,” říká herec a mluvčí slovácké scény Josef Kubáník.

Darovat krev se vydali například herci Tomáš Šulaj, Pavel Šupina, manažerka divadla Jitka Honsová, šéf jevištní techniky Petr Žajdlík a jako prvodárce i Monika Kalinová z marketingového oddělení. Držitel Ceny Thálie Tomáš Šulaj, který se na podzim publiku představí jako Jidáš v muzikálu Jesus Christ Superstar, se mezi pravidelné dárce krve zapojil asi před pěti lety. „Vybrat vhodný den pro darování krve není pro herce tak snadné. Když večer hraji třeba fyzicky náročný muzikál, není to dobré kombinovat. I to rozhodlo, proč jsem se rozhodl darovat krev i teď v létě, kdy mám volno a navíc je krve málo,“ dodává Tomáš Šulaj.

O silný zážitek se podělila i manažerka Slováckého divadla Jitka Honsová. Když se přestěhovala do Uherského Hradiště, první Vánoce byly náročné. V předsváteční dny měla v divadle spoustu práce, a tak nákup dárků a veškeré přípravy nechala až na 23. prosince. „Dvaadvacátého večer mi ale zazvonil telefon z brněnské nemocnice, že by druhý den nutně potřebovali moji krev. Mám skupinu 0+ a navíc nějaké speciální markery. Takže jsem třiadvacátého ráno vstávala v pět hodin, abych už v sedm byla v Brně a mohla darovat krev. Po cestě jsem telefonovala rodině, že místo vánočních dárků dostanou zachráněný život,“ vzpomíná Jitka Honsová.

Nápad uherskohradišťských divadelníků oceňuje primářka Hematologicko transfuzního oddělení Uherskohradišťské nemocnice MUDr. Marta Černá. „Moc si aktivity divadelníků vážíme. Pokud přijde známá osobnost darovat krev, vždy poté zaznamenáme větší zájem,“ říká a pro případné zájemce dodává podrobnosti. „Krev může darovat v podstatě každý. Stačí, když se objedná přes rezervační systém nemocnice a přijde. Nepotřebuje doporučení od praktického lékaře, ani nic jiného. Samozřejmě to musí být člověk, kterému už bylo 18 let a neprodělal v poslední době infekční onemocnění. Všechno ostatní probere s lékařem na místě,“ uzavírá primářka.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x