Hlasatelem na MS? No to by byla věc

Václav Šarata. Foto: Zlin.cz
ZLÍN - Ve svých 79 letech je nesmírně vitální, dvakrát týdně ho najdete coby správce v práci na zlínských Jižních Svazích, kde pomáhá udržovat chod Salesiánského klubu mládeže. Zlíňan Václav Šarata je ovšem širší veřejnosti znám spíše jako dlouholetý fotbalový hlasatel na zlínském stadionu Letná. S pečlivostí sobě vlastní má spočítáno, že s mikrofonem má "odhlášeno" přes 1200 nejen prvoligových utkání. Teď v době mistrovství světa v jeho milovaném sportu je samozřejmě pečlivým divákem.

Pane Václave, otázka do pranice, troufl byste si být hlasatelem na mistrovství světa?

No to je otázka. Kdybyste mi ji položil třeba před patnácti lety, to jsem koketoval s angličtinou, třeba bych odpověděl pozitivně. Dnes už samozřejmě ne, ale řeknu vám, to by byla věc…

Ale šampionát nejlepších týmů světa určitě pečlivě sledujete…

Pochopitelně, když nejsem v práci. A víte co, dělám si takové srovnání coby dlouholetý fanoušek Zlína. Je to opravdu veliký rozdíl třeba v rychlosti a technice.

Jakpak by obstála Česká republika, pakliže by se naši hoši na MS probojovali?

Bohužel, nemyslím si, že by obstála. Ostatně nepřekročili jsme kvalifikační boje, nad naše síly byl třeba Wales a ten si tedy moc dobře nevede.

Které týmy se vám naopak líbí?

Těch by bylo, mistrovství je teprve v rozpuku. Ale podle dosavadních výkonů bych viděl hodně vysoko například ambice Brazílie a Francie.

Zpátky do našich fotbalových končin, kolik přesně bylo těch vašich utkání?

Vedu si od roku 1976 velmi pečlivou statistiku, sestavy a tak dále. Zatím jsem dospěl coby hlasatel k číslu 1210.

Klobouček z hlavy. A ještě k přehlídce nejlepších světových plejerů. Který šampionát vám utkvěl v paměti z mladých let?

Bylo mi devatenáct, když získalo Československo stříbro na MS v Chile, tehdy ovšem běžely zápasy jen v rozhlase. Myslím, že v kontextu dnešní úrovně českého fotbalu to byl neuvěřitelný úspěch.

Jména jako Masopust, Novák, Pluskal, měl jste možnost někoho z nich poznat osobně?

Ano, už coby hlasatel, objevili se tu pánové Masopust a zlínský odchovanec Pluskal. Už šli mírně do let, ale oba báječní, skromní, samý vtip. Na to povídání s nimi s mikrofonem ze nezapomíná.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x