Interiéry historické uherskohradišťské radnice čeká rekonstrukce

Foto: televize TVS
UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Koncem února začne první etapa rekonstrukce vnitřních prostor uherskohradišťské radnice. Historická část budovy si postupně projde rozsáhlou obnovou, která by se měla svého konce dočkat v roce 2027. Všechny práce jsou ovšem naplánované tak, aby měly minimální dopad na provoz úřadu a dostupnost zdejších služeb.

Úpravy se týkají vstupních prostor, chodeb, schodišť a sociálního zázemí. Některé historické prvky, jako jsou původní historické dveře, některé výmalby na chodbách a část prvků schodiště si do péče vezmou restaurátoři.

První etapa prací se dotkne hlavně levého křídla historické části budovy. Rekonstruovat se budou přístupové chodby v prvním a druhém podlaží, sociální zařízení a přilehlé schodiště. Hotovo by mohlo být koncem října. Do té doby se ale budou muset přesunout kanceláře vedení města – starosty, místostarostek, tajemníka úřadu a dvě další kanceláře, které spadají pod útvar kanceláře starosty. Všechny budou v průběhu rekonstrukce fungovat v plném provozu, zájemci je ovšem najdou v budově bývalé Komerční banky na ulici Svatováclavská.

„V první fázi nepočítáme s tím, že by práce zasáhly do provozu městského úřadu. Služby občanům by měly být poskytovány bez omezení,“ uvedl tajemník Městského úřadu Uherské Hradiště Ivan Matulík.  

Opravy interiérů radnice představují důležitou investici do zachování historického dědictví města, která zároveň zajistí zlepšené prostředí pro veřejnost. „Budova radnice je kulturní památkou a její rekonstrukci vnímám nejen jako důležitý krok k zachování historického rázu budovy a jejích hodnot, ale i k zajištění komfortu pro občany či návštěvníky města,“ říká starosta Stanislav Blaha.

Projekt kompletní obnovy historických radničních prostor by měl vyjít na 21,5 milionu korun bez DPH. Město navíc předpokládá, že by mohlo využít dotaci z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Uherskohradišťská radnice byla postavena v letech 1891 až 1893 v novorenesančním slohu podle projektu architektů Vojtěcha Dvořáka a Karla Welzla. Jedinečnost jejích prostor zajišťují fresky Joži Uprky, které odkazují na historii města. Poslední větší rekonstrukce obřadní síně proběhla v roce 2009, levá část fasády historické budovy byla obnovena v roce 2013 a zbývající část se nové fasády dočkala mezi lety 2018 a 2019.

Zobrazit fotogalerii >>