Jaro je tady. Čápi už klapou

Foto: Jiří Sviečka
BISKUPICE - Klapy klap. Už jsme tady, oznamují zvesela čapí páry. Nezbytní a hlavně jako vždy nepřehlédnutelní poslové nejkrásnějšího ročního období. Koronavirus na ně nemá ani náhodou.

Je to asi deset dnů, co poprvé zakroužil nad tradičním čapím obydlím v Biskupicích nedaleko Luhačovic nad návsí sameček čápa bílého. Neomylně zamířil na hnízdo na osvědčeném sloupu.

Hnízdo nebo také hnízdečko lásky nezůstalo dlouho jen jeho bydlištěm.

„Dnes už vidím na hnízdě oba dva, je jasné, že se na svým mužem vydala i ona, jsou pro tuto chvíli kompletní,“ oznamuje zkraje Velikonoc s radostí v hlase místní pozorovatel a ornitolog Jiří Sviečka.

Ten není v oboru pražádným nováčkem, o pár stovek metrů dál už odchytává a kroužkuje další a další ptáky, celkem je jich za léta letoucí hodně přes 200 tisíc.

Také s čápy to Jiří umí. Vždy, až se vylíhnou mladí, což znamená pro rodiče asi 33 dnů střídavého sezení na vejcích, poprosí kamaráda a vyjedou ke kroužkování mladých přímo na hnízdo.

Tak to bude i letos v květnu.

„Jen věřím, že budou mít malí opeření ptáci více štěstí, než měli jejich o rok starší sourozenci. Jednoho z nich jsem uviděl bez známek života ještě na jaře pod hnízdem, další dva pak našli smrt na sloupech elektrického vedení v horkém létě,“ připomíná pan Sviečka, že osudy krásných mladých ptáků, ale bohužel i jejich rodičů, bývají někdy kruté.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x