Jižními Svahy vedou nové troleje. Měnily se poprvé od roku 1989

Výměna trolejí na Jižních Svazích. Foto: DSZO
ZLÍN – Od nedělního podvečera jezdí trolejbusy z centra Zlína na sídliště Jižní Svahy po nových měděných vodičích trolejového vedení. Vyměněno je 940 metrů trolejí ve směru jízdy z centra města, stopa v opačném směru jízdy pak přijde na řadu v první polovině června. Troleje se v tomto úseku měnily poprvé od roku 1989.

Výměna původního a značně opotřebovaného trolejového vedení v Okružní ulici v úseku od křižovatky s ulicí K Pasekám až po nový katolický kostel na sídlišti Jižní Svahy zabrala patnácti pracovníkům úseku údržby trolejového vedení oba víkendové dny 14. a 15. května.

Vedení bylo po dobu oprav odpojeno od elektrického napájení a na sídliště mohly jezdit jen trolejbusy s dieselagregátem nebo autobusy.

Do sídliště už teď jezdí trolejbusy po novém vedení. V opačném směru vyměníme staré troleje za nové pravděpodobně začátkem června,“ uvedl vedoucí úseku údržby trolejového vedení a měníren René Jurča a dodal, že během montáže nenastaly na komunikaci žádné dopravní komplikace a řidiči se chovali ohleduplně.

Na Jižních Svazích šlo o výměnu ještě původního trolejového vedení z konce 80. let minulého století. Trolejová trať na toto sídliště byla otevřena v květnu 1989, vedení tedy vydrželo 33 let velmi intenzivního provozního zatížení.

Dnes zde v každém směru projede za pracovní den 272 trolejbusových spojů. Chceme mít všechny trolejové tratě zcela v pořádku, proto se čas od času musí přistoupit k výměně trolejí. Toto byly jedny z nejstarších trolejí v celé síti MHD,“ řekl ředitel Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice Josef Kocháň.

I měděná trolej se totiž přítlakem a opakovanými pohyby uhlíků trolejbusových sběračů nepatrným způsobem opotřebovává a její průřez se s léty zmenšuje. Vodič se pak při průchodu elektrického proudu zahřívá, snižuje se jeho tvrdost a klesá odolnost proti případnému poškození. Kritická technická hranice pro výměnu nastává ve chvíli, kdy se průřez troleje sníží o 40 procent.

Kromě vodičů se vyměňují také rezavá nosná lana trolejí. Nová lana jsou vyrobena z nerezové oceli a budou mít delší životnost než lana původní. Ocelové sloupy trolejového vedení zůstávají původní, v jejich případě stačí vždy po několika letech obnovit ochranný nátěr.

Úsek od třídy Tomáše Bati do sídliště Jižní Svahy byl slavnostně otevřen 29. května 1989. Končil dnes již neexistujícím obratištěm nad zastávkou Česká. Od června 1992 je v provozu odbočka na točnu Středová. V roce 2000 zanikla točna Česká a troleje byly nataženy až do prostoru Kocanda na severovýchodním okraji sídliště.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x