Kapři jsou tu, Vánoce mohou opravdu začít

Foto: zlin.cz
ZLÍN - Když se objeví v kádích živí kapři, je to nad slunce jasný znak toho, že jsou vánoční svátky a s nimi spojené náležitosti opravdu tady. Moc dobře to vědí i dvě maminky Klára a Katka, které přivedly své tři "L" princezny podívat se právě na tyto posly Vánoc. Malé holčičky Laura, Lenka a Lucka mohou na obyvatelích kádí oči nechat.

Někdo zatím chodí jen tak na obhlídku, což je zmíněný případ, jiní už myslí na štědrovečerní stůl, kde kapr chybí opravdu málokdy.

Někdo musí kapry nabízet. Podruhé po sobě to má na zlínském náměstí Míru na starost mladý muž Radek Čížek.

„Lidé většinou chtějí, abych jim kapra zabil, tak to musí být odborně a bezbolestně, to je důležité. Někdo si bere domů živého, prostě, jak si kdo přeje. Zájem je i o kuchání, jiní lidé si rádi vezmou navíc hlavy, je toho více. Ke všemu potřebujete ruce v co nejlepším stavu. Nesmí mrznout a nesmí promoknout, proto mám hned troje rukavice, včetně takzvaně chirurgických. Ale ten chlad je i tak znát,“ říká mladý muž, kterého čeká společně s kolegy pořádná porce práce až do pátku 23. 12.

Kapři coby pravé symboly Vánoc letos podle očekávání podražili. Tvorba cen začíná už u chovatelů, v tomto případě v Rybářství Hodonín, odkud sem a do širokého okolí ryby putují. Výsledkem je pak letošní cena. U zlínské radnice nabídnou tradičně kolem čtyř tun kaprů.

Za kilogram 1. třídy se tady platí 125 korun, ryby kolem dvou a půl kilogramu pak vyjdou za kilo na zatím rekordních 132 korun. Pár úkonů si ale drží cenu standardní. Zabití je za 10 korun, vykuchání za třicet.

Možná pro zajímavost. Před třemi lety se 1. třída prodávala za 89 korun za kilo, výběr o deset korun dráž.

„Ty dnešní ceny jsou poměrně vysoké, ale dovedete si představit vánoční svátky bez kapra?“ klade otázku zvanou řečnickou právě nakupující seniorka.

Zobrazit fotogalerii >>

--> --> --> --> -->