„Já jsem z Prostějova, moc oceňujeme, že je přes den docela teplo, na tom hodně záleží, člověk tolik nepromrzne,“ říká oděn do nezbytné nepromokavé zástěry a samozřejmě navlečen do gumových rukavic.
„Já to dělám poprvé, kolega je zkušenější, zdaleka nejde jen o to vybrat rybu. Lidé je často chtějí zabít, upravit, vykuchat, napůlit, ale hlavně se mi líbí, že tu u dětí vidíte nefalšovanou radost a těšení se na neděli, kdy přijde Ježíšek s dárky,“ říká na konci první kapří prodejní směny s podběrákem v ruce.
„Těší mne, že nám ryby dorazily z hodonínského Rybářství ve stejné ceně jako loni, a tak ani my nemáme důvod zdražovat,“ má jasno Jiří Zemanec, který tu mívá prodej ryb na dohled před svou prodejnou řadu let.
Do kádí zvědavě hledí dva kluci s babičkou a dědou. „To jsou naši Mikuláš a Lukáš, menší má dva roky, bráška sedm, my jsme ze Štípy,“ hlásí paní Jiřina. A děda Alois přidává rybí zajímavost.
„My to s kluky i s jejich prostřední sestřičkou letos bereme z gruntu, byli jsme se v sobotu podívat i na sádkách, tam byly i další ryby, podívaná jako hrom. Vánoce jsou svátky především pro děti a jsem rád, že jim je už teď v tom čekání můžeme s babičkou trošku zpříjemnit,“ dodává.
Z Hodonína dorazí na východ Moravy a taky částečně na Slovensko asi 250 tun ryb.
„Letos budou lidé podle mne kupovat ponejvíce tříkilové kapry, ryby jsou letos v průměru o pár desítek gramů lehčí než vloni, během teplého října moc nenabíraly,“ uvádí zajímavost Jiří Janoštík z Rybářství Hodonín, které chová kapry, ale i amury, sumce, candáty či štiky a další ryby určené na vánoční stůl. Neboť nemusí bezvýhradně platit, že Štědrý večer = kapr. Ale tradice se samozřejmě drží.