Kavárna života bude na zlínské onkologii od února fungovat každý den

Foto: KNTB
ZLÍN – Zpříjemnit onkologickým pacientům a jejich příbuzným čas strávený v čekárně. To je hlavní cíl Kavárny života, která díky Nadačnímu fondu Pavla Novotného funguje na onkologickém oddělení Baťovy nemocnice od loňského července. Provoz kavárny byl prozatím omezený, což se od 1. února změní.

Původně byla kavárna otevřená pouze dva dny v týdnu, od podzimu postupně tři a čtyři dny. Nyní zahajuje od února celotýdenní provoz, a to v čase 9 až 11 hodin. Provoz kavárny je závislý na činnosti dobrovolníků. Čím více jich je, tím lépe může kavárna fungovat.

Momentálně máme celkem 12 dobrovolníků. Číslo ale není konečné, stále sháníme další, aby se mohli pravidelně střídat,“ uvádí Lucie Balogová, která má na starosti v Krajské nemocnici T. Bati dobrovolnické centrum.

Cílem projektu Kavárna života je především zpříjemnění trávení času v čekárně onkologickým pacientům a jejich rodinným příslušníkům nebo doprovodu. Dobrovolníci vaří kávu, nalévají nápoje a s pacienty si povídají.

Káva je vlastně takový začátek komunikace. Já sama jsem bývalý onkologický pacient, takže to tady dobře znám. A proč dělám dobrovolníka? Chtěla jsem se dostat mezi lidi a pomáhat. Vařím kávu a ráda si povídám s pacienty. Ti tady kolikrát sedí takoví zničení, čekají na chemoterapii, a když si s nimi popovídám, trochu pookřejí. Řeknu jim třeba, že to mám za sebou a ať se podívají, jak vypadám, a že to zvládnou taky. Oni se pak začnou usmívat, čekání je pro ně hned příjemnější,“ říká usměvavá dobrovolnice Eva Novosadová, které by nikdo nehádal 80 let.

Doplňuje ji další dobrovolnice, Libuše Pešková: „Slyšela jsem v rádiu, že nemocnice shání dobrovolníky, tak jsem se přihlásila. Jsem sama a chtěla jsem mezi lidi. Já pořád o někoho pečuji, mám tuhle vlastnost v sobě. Tak teď jsem tady, vařím kávu a snažím se pomáhat.“

V případě zájmu o práci dobrovolníka v Kavárně života v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně se mohou lidé obracet na koordinátorku nadačního fondu Martinu Burdovou – telefon 724 394 667, e-mail martina.burdova@nfpavlanovotneho.cz, případně přímo na koordinátorku dobrovolníků v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně na e-mail lucie.balogova@bnzlin.cz,“ informovala mluvčí KNTB Dana Lipovská.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x